hormoni

Danes so bolezni ščitnice prisotne vse pogosteje

Mare Koren
15. 10. 2022, 12.16
Posodobljeno: 15. 10. 2022, 13.45
Deli članek:

Žleza ščitnica je ena najpomembnejših žlez z notranjim izločanjem v našem telesu in ima pomembno vlogo, ko govorimo o hormonskem ravnovesju.

Dreamstime
/

Ščitnica je izjemno pomembna žleza v našem telesu. Izloča ščitnična hormona T4 (tiroksin) in T3 (trijodtironin), ki imata pomembno nalogo, saj uravnavata telesno presnovo, vplivata na telesno težo in stopnjo porabe energije. Hiperaktivna ščitnica lahko vpliva na alergije, lahko se pojavijo težave s kožo, suhimi lasmi, utrujenost, razdražljivost, prebavne težave, težave s spanjem ali slabo prenašanje mraza.

Pomembno je, kaj jeste

Za dobro delovanje ščitnice je treba skrbeti in uživati uravnoteženo prehrano. Da ščitnični hormon dobro deluje, potrebujete naslednje vitamine in minerale: jod, omega 3 maščobne kisline, vitamine B2, B3, B6, B8 in B12, ki jih najdemo v jajcih, mleku, ribah, gobah, zelju, orehih, arašidih, mandljih, avokadu. Da ščitnica dobro deluje, potrebujemo tudi selen, ki ga najdemo v brazilskih oreščkih, orehih, čebuli, česnu, paradižniku, brokoliju in morski hrani.

... in čemu se izogibate

Če imate težave s ščitnico, pri prehrani poslušajte svoje telo. Ko imate željo po brokoliju, si ga privoščite v okviru uravnoteženega kosila. Brokoli in tudi vse druge križnice (zelje, cvetača, ohrovt, repa, koleraba) vedno skuhajte. Odsvetujemo vam uživanje svežih križnic v obliki smutijev, ker tako naenkrat v telo vnesete preveč žveplovih glikozidov, ki zmanjšujejo vsrkavanje joda. Jod se slabše absorbira tudi ob pomanjkanju vitamina A ter mineralov bakra, cinka, selena in železa.

Stresni hormon kortizol

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji


Ko je človeško telo v stresu, prednostno porablja naslednje vitamine, minerale, aminokisline in maščobe za izgradnjo stresnega hormona: vitamine A, E, C, in B-kompleks, ob tem pa tudi minerale magnezij, kalcij, cink, mangan, selen, aminokislino triptofan in maščobne kisline omega 3. Vsa ta hranila potrebuje tudi naša ščitnica. Če hranil ni, bo ščitnica začela delovati nepravilno. Poleg tega stresni hormon lahko preprečuje spreminjanje ščitničnega hormona T4 v T3, kar povzroči zmanjšano delovanje žleze ščitnice.

Vitamini skupine B

Vitamini B2, B3, B6, B8 in B12, ki jih najdemo v jajcih, mleku, ribah, gobah, zelju, orehih, arašidih, mandljih, avokadu, so nujni za normalno delovanje ščitnice.

Bolezni ščitnice

Če je ne zdravite, lahko tvegate sladkorno bolezen, visok krvni tlak, težave z dihanjem, depresijo in migreno. Ščitnica je glavni regulator presnove, zato ima močan vpliv na presnovo ogljikovih hidratov in raven energije.

Selen

Poleg nujnega joda tudi brez selena ščitnica ne deluje optimalno. Najdemo ga v brazilskih oreščkih, orehih, čebuli, česnu, paradižniku, brokoliju in morski hrani. 

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja