Preden izberemo rastline za jesenske vrtne zasaditve in se lotimo sajenja na vrtu, je dobro premisliti, kakšen okrasni vrt si želimo ustvariti in kako bomo to dosegli. Najprej je treba upoštevati, katere rastline že uspevajo na vrtu in kakšne so njihove zahteve glede tal in prostora. Nato premislimo, koliko prostora še imamo na voljo za nove zasaditve in kaj si še želimo na vrtu – ali želimo cvetoče ali zimzelene rastline v različnih odtenkih.
Več prostora, več možnosti
Če je pred vhodom hiše na voljo več prostora za jesenske zasaditve, si lahko privoščimo več rastlinja. Vrata, torej vhod v hišo, naj v tem primeru zaznamuje nekaj bolj markantnega, posebnega. Lahko je to lepa skala in ob njej zimzelena rastlina. Druge grede so lahko zasajene delno s cvetočimi, delno z zimzelenimi rastlinami. Na taki gredi si lahko omislimo pas prodnikov in zimzeleno vijoličasto črno japonsko šmarnico kombiniramo z mačehami. Tako dobimo kombinacijo barv – črna (šmarnica), belo-siva (prodniki), odtenek zelene (denimo debelačka) in po želji vsako leto drugačna barva mačeh. S to kombinacijo rastlin ne bomo imeli pretiranega dela. Če imamo manjši prostor, je dobro premisliti o oblikovani zimzeleni rastlini, na primer kot stožec, krogla ali bonsaj, pod njo pa sezonsko zasadimo nižje enoletnice ali dvoletnice. Ob rastlini lahko jeseni postavimo okrasne buče. Isto zimzeleno rastlino lahko v decembru uporabimo za obešanje novoletnih lučk, spomladi pa okrasnih pirhov. Tako se naš vhod spreminja glede na letni čas in naše običaje.
Izberimo ustrezne rastline
V jesenskem času lahko na domači okrasni vrt posadimo kar nekaj rastlin, da bo ta čim dlje lepo cvetoč in zelen, na primer ciklame, mačehe, jesensko vreso, skimijo, gaulterijo, belo-zeleni bršljan, rumeno-zeleni bršljan, božje drevce (ileks), ajanijo, jesenski svišč, okrasno zelje, homulice, netresk, plazeči skrečnik. Zaradi lepih plodov so primerne tudi okrasne paprike, zimzelene hebe v različnih odtenkih. Zanimiva je tudi pri nas manj znana polegla resava jesenska astra, vse rastline pa je treba razporediti tako, da se barve, oblike cvetov in listov skladno prepletajo.
Zima
Zemlja bo občasno prekrita s snegom, zato nobena rastlina ne bo bujno cvetela in se bohotila. V jesenskih zasaditvah kombinirajmo cvetoče rastline z zimzelenimi, da grede pozimi ne bodo preveč puste.
Za tiste, ki želijo imeti z vrtom čim manj skrbi in dela, so primerne trpežne jesenske zasaditve. Mačehe kombiniramo z zimzelenimi trajnicami, z japonsko črno ali zeleno šmarnico. Dodamo lahko okrasno nižjo travo, perjanko. Med japonske šmarnice posadimo čebulice tulipanov in narcis, med okrasne trave posadimo okrasni luk, med mačehe pa lahko tudi žafran. Če želimo, lahko v zasaditev dodamo okrasno zelje, vijoličasto ali v beli kombinaciji. Pazimo, da izberemo ujemajoče se barve cvetov mačeh, tulipanov, narcis in žafrana, naj bodo kontrastne ali pa naj bodo odtenki cvetov podobni. Pomembno je, da vemo, da se rastline na senčnih predelih pretegujejo in bojujejo za sončne žarke. Najbolje je, da v zelo senčnih predelih grede zasadimo z zimzelenimi rastlinami. Primerna sta debelačka in mali zimzelen. Tako bo greda vseskozi pestra, od jeseni do pozne pomladi, ko bodo mačehe bujno rasle do obdobja z močnim soncem. Tudi jesenske okrasne zasaditve je treba negovati in skrbeti zanje. Odcvetele cvetove porežemo. Zemljo med rastlinami rahljamo. Če je zima suha, rastline zalivamo. Če greda ni bila gnojena, jo pognojimo z organskim gnojilom oziroma k rastlinam dodajamo humusno zemljo.