Znanstveniki že dolgo poskušajo dognati, ali tako imenovani deveti planet (ali "Planet X") res obstaja. Pred kratkim pa so prišli do neverjetnega zaključka. Nova študija britanskih astronomov Jakuba Scholza in njegovega kolega Jamesa Unwina namreč pravi, da je skrivnostno telo primordialna črna luknja.
Primordialne črne luknje izvirajo še iz časov nastanka vesolja in njihov obstoj še ni znanstveno potrjen. Hkrati pa pomemben del astronomske skupnosti verjame, da predstavljajo kar 80% mase v celotnem vesolju. Posebnost teh teoretičnih črnih lukenj je, da so lahko zelo majhne oziroma "lahke".
Ali bi takšna črna luknja lahko predstavljala nevarnost za naš ali druge planete v našem Osončju? Najverjetneje ne. Že zaradi oddaljenosti in "majhnosti", zaradi česar bi bila njena krožnica okoli Sonca zelo stabilna. Praktično bi se obnašala kot planet.
Obstoj črne luknje bi lahko pojasnil nekatere pojave, ki jih drugače ne znajo razložiti
Po mnenju Scholza in Unwina bi obstoj takšne črne luknje, ki bi krožila okoli našega Sonca lahko pojasnil, zakaj imajo nekatera majhna nebesna telesa zunaj Neptunove orbite nenavadne tirnice, pa tudi zakaj pride do t.i. "mikrolenzirajočih dogodkov", ko neka zvezda navidezno močneje zasveti, če med njo in opazovalca pride kakšen masiven predmet. Črne luknje namreč lahko delujejo tudi kot nekakšne leče, ki ukrivljajo svetlobo tako, da navidezno prihaja iz več kot enega vira.
Po mnenju britanskih znanstvenikov ima primordialna črna luknja maso, petkrat večjo od mase Zemlje, kar je za črno luknjo zelo malo, saj imajo nekatere maso tudi milijonkrat večjo od našega Sonca. Sevanje iz takšne luknje bi bilo zanemarljivo, okoli nje pa je lahko tudi halo temne snovi, ki se razteza več astronomskih enot daleč v Vesolje (1 astronomska enota AE ali UE je poprečna razdalja med Soncem in Zemljo - okoli 150 milijonov kilometrov).
Če obstaja, je zelo zelo daleč
Orbita planeta X (ali črne luknje?) bi po izračunih astronomov lahko od Sonca oddaljena 20-krat dlje kot orbita Neptuna. Vendar pa bo v praksi to teorijo precej težko dokazati, saj bodo morali znanstveniki dobesedno loviti ta planet ali ujeti premikajoči se šibek vir gama ali rentgenskih žarkov, ki bi prihajali iz majhne črne luknje.
Nekateri astronomi tudi verjamejo, da če je skrivnostni objekt v resnici planet, potem je priletel v naš Sončni sistem od zunaj in da gre za "potepuški" planet, ki je nekoč zapustil svojo matično zvezdo kdove kje in prosto "plul" po Vesolju, dokler ga ni "zgrabila" gravitacija naše zvezde, Sonca.