Jutranje temperature so še vedno krepko pod ničlo, medtem ko dnevne dosežejo do 10 stopinj Celzija. Čez teden dni lahko po pravilih cestnega prometa pnevmatike zamenjamo. Ali to pomeni, da 16. marca že obiščemo vulkanizerja ali je z menjavo smiselno počakati?
Pri menjavi upoštevajte temperature
Po mnenju strokovnjakov se, glede na določen datum o menjavi pnevmatik, vsak odloči samostojno. Vendar velja pravilo, da so zimske pnevmatike namenjene uporabi pri temperaturah do sedem stopinj. Od tu navzgor so letne pnevmatike praviloma zmogljivejše. Po izkušnjah policije in trenutnih vremenskih napovedih, ko se temperature še zmeraj spustijo pod nič stopinj, so vozne lastnosti zimskih gum boljše od letnih pnevmatik.
Kaj pa kazni
Kljub temu, da so po 15. marcu dovoljene letne pnevmatike, pa zimske razmere, ki so še zmeraj mogoče po tem datumu, in zakon zahtevajo ustrezno opremo. Če zaradi pomanjkljive ali celo za zimo neustrezne opreme vozilo ustavite ali ovirate promet na cesti, vas lahko policija oglobi s 500 evri in petimi kazenskimi točkami. Če povzročite prometno nesrečo, vam zavarovalnica kljub sklenjenemu avtomobilskemu zavarovanju lahko zavrne izplačilo škode.
Smiselno je počakati
Z menjavo pnevmatik torej ni treba hiteti, saj zaradi hitrih vremenskih sprememb zimske razmere marca niso izključene, včasih tudi aprila. Pomemben dejavnik, ki ga moramo upoštevati pri menjavi pnevmatik, so torej trenutne vremenske razmere. Glede na aktualno vremensko napoved, jih ni smiselno menjavati. Bolje je počakati, da bo temperatura vsaj deset dni okoli predpisanih sedem stopinj, ko imajo letne gume boljše lastnosti od zimskih.
Zamenjati ali pustiti?
Mnogi se sprašujejo, ali je smiselno zimske pnevmatike zamenjati, če nameravamo jeseni kupiti nove. Strokovnjaki svarijo, da vožnja z zimskimi pnevmatikami celo leto ni priporočljiva. Zgradba gumene zmesi je namreč prilagojena nizkim temperaturam. Pri višjih temperaturah postanejo mehkejše, zaradi česar je obraba precej večja. Posebno je oblikovan tudi dezen z vdelanimi lamelami v blokih tekalne površine, ki omogoča boljši oprijem v snežnih in mrzlih razmerah.
Preden greste zamenjati pnevmatike, preverite njihovo ustreznost. Za varnost in življenjsko dobo je pomemben zračni tlak. Strokovnjaki svetujejo, da ga preverjamo vsakih 14 dni oziroma vsaj enkrat na mesec, ko so pnevmatike hladne. Priporočen zračni tlak določi proizvajalec vašega avtomobila in ga najdete na notranji strani voznikovih vrat ali pri loputi rezervoarja za gorivo. Podatek je zapisan tudi v priročniku o vašem vozilu. Če vozite s prenizkim tlakom, se lahko pojavijo težave pri zaviranju, obenem pa se pnevmatike hitreje obrabijo. Praviloma pnevmatike menjujemo na štiri leta uporabe. Najvišja priporočena starost je sicer šest let, a le če imajo štiri milimetre v globini kanalov tekalne površine.