Zanimivosti

Zlovešče znamenje na Japonskem

kl
8. 3. 2022, 16.04
Posodobljeno: 8. 3. 2022, 16.55
Deli članek:

Kot da letošnje leto še ni postreglo z dovolj zloveščimi znamenji, je sedaj na Japonskem razpadla skala, v kateri naj bi bil naseljen zli duh. To pa, pravijo, ne pomeni nič dobrega.

Twitter
Razpad "Obsedene skale" je vznemiril Japonce

"Sessho-seki" ali "Kamen, ki ubija na dotik," Japonci imenujejo velik vulkanski kamen v pogorju Nasu na osrednjem japonskem otoku Honšu. Po legendi naj bi bil kamen okamenelo truplo Tamamo-no-Mae, lepe ženske, v katero se je spremenila Kitsuna, zlobna lisica z devetimi repi. Kitsuna je bila v službi zlobnega demona, ki je koval zaroto proti cesarju. Kot Tamamo je zlobna lisica prišla na cesarski dvor in tam postala cesarjeva konkubina, vendar sta jo razkrila dva lovca, ki sta Tamamo/Kitsuno ubila, njeno truplo pa se je spremenilo v kamen Sessho-seki, v katerem je duh zlobne lisice ostal. Zato je kamen tistega, ki bi se ga dotaknil, ubil s strupeno paro, ki se je širila iz njega.

Altas Obscura
Skala "Sessho-seki", ko je bila še cela

Je zlobni duh ušel iz skale?

Skala "Sessho-seki" je postala del japonske nacionalne folklore in so jo leta 1957 razglasili za spomenik nacionalne dediščine. Čeprav je neki japonski menih že v 17. stoletju nad kamnom izvedel obred izganjanja zlobnega duha, pa so mnogi Japonci verjeli, da je zlobni duh Kitsune v njem še vedno naseljen.

Pred dnevi pa je skala razpadla na dva dela. Znanstveniki, ki so si skalo ogledali, pa so ugotovili, da je razpadla zaradi vremenskega vpliva. Že pred leti so namreč na njej odkrili razpoke, skozi katere je v notranjost pronicala voda, ki je dokončno uničila Sessho-seki.  Zdaj so se k njej spet začeli zgrinjati turisti, ki pravijo, da skala svojih moči ni izgubila in da se "počutijo, kot da so videli nekaj, česar ne bi smeli". In ne glede na znanstveno razlago, razpad "obsedene" skale za mnoge pomeni slabo znamenje, saj naj bi zlobni duh zdaj taval naokrog in prinašal nesrečo.

Wikipedia
Tamamo-no-mae (upodobitev iz 19. stoletja)