Neljubo hišno opravilo

Znate pravilno likati?

Mare Koren
12. 2. 2022, 16.00
Deli članek:

Likanje je za mnoge eno od neprijetnih hišnih opravil, ki se jim, če je le mogoče, izognejo. Nekateri oblačila likajo v zadnjem hipu, spet drugi si za to vzamejo čas. Ali znate pravilno likati?

dreamstime
Likanje se nam pogosto zdi potrata časa, a ob pravilni pripravi lahko tudi to opravimo hitro.

Likanje je verjetno v marsikaterem gospodinjstvu rezervirano za nežnejši spol, a tudi moški morajo kdaj poprijeti za likalnik. Še preden se lotite likanja, je dobro preveriti nekaj osnovnih stvari. Poskrbite, da so oblačila pravilno oprana in tudi ravno prav suha, tako boste zmanjšali možnost mečkanja. Nikar ne likajte oblačil z madeži, saj se ti lahko zažrejo v blago, oblačil iz džinsa sploh ne likajte, in če ni potrebno, prav tako ne oblačil iz poliestra, volne, sintetike, najlona, usnja in kašmirja.

Dreamstime
Nikar ne likajte umazanih oblačil, saj se lahko madeži močno zažrejo v blago.

Čista likalna deska in para

Poskrbite, da bo likalna površina čista, naj gre za likalno desko ali zgolj podlogo. Prepričajte se tudi, da likalnik dobro deluje, da se lahko zanesete na termostat in da je izpuh pare dober. Velikokrat se v režah za paro nabirajo delčki vodnega kamna, zato pred likanjem likalnik nekajkrat potegnite čez površino in pri tem povečajte moč pare, da se izluščijo morebitni delci.

Etikete in likanje na notranji strani

Pred likanjem preverite etikete z navodili proizvajalca oblačila, ki navajajo optimalno temperaturo likanja. Začnite z likanjem oblačil, za katera je dovolj nižja temperatura, in jo postopoma zvišujte za druge vrste tekstila. Najbolje je, da se likanja – predvsem novih kosov – zmeraj lotite na notranji strani. Tako se boste izognili sijaju, ki se ob likanju pojavi predvsem pri lanu, žametu, svili in acetatu. Da bo likanje čim učinkovitejše, lahko likate še nekoliko vlažna oblačila ali pa uporabite moč pare. Pri likanju zahtevnejših oblačil, kot so srajce, najprej polikajte detajle. Tudi pri debelejših tkaninah najprej zlikajte notranjo stran, šele nato zunanjo. Oblačila zmeraj likajte po dolžini in ne delajte krožnih gibov, tako boste preprečili, da bi se razširila ali skrčila. Nikar ne likajte prek gumbov, zadrg ali kristalov, saj tvegate poškodbo oblačila. Po opravljenem delu oblačila takoj obesite ali zložite.

Dreamstime
Občutljive dele tkanine zlikajte na začetku.

Kaj povedo pike na etiketi

Na etiketi lahko opazimo simbol likalnika s pikami, a le redki vedo, kaj pomenijo. Nakazujejo stopnjo toplote, ki naj bo nastavljena na likalniku. Če je likalnik narisan brez pik, likajte pri nizki temperaturi (do 110 stopinj Celzija), če sta dve piki, likajte pri srednji temperaturi, in če so tri, naj bo temperatura visoka, vse do 200 stopinj Celzija. Če je likalnik prečrtan, oblačil ne smete likati. Če je prečrtana para oziroma oblaček, pomeni, da oblačil ne smete vlažiti.

Dreamstime
Pred likanjem preverite etiketo z navodili proizvajalca oblačila.