Zanimivosti

Vrane naučili pobirati smeti

kl
31. 1. 2022, 19.41
Posodobljeno: 31. 1. 2022, 20.42
Deli članek:

Na švedskih ulicah vsako leto ostane več kot milijarda cigaretnih ogrokov, ki predstavljajo več kot polovico vseh smeti. Zdaj start-up podjetje uči vrane, da jih pobirajo v zameno za hrano.

Facebook
Divje vrane so naučili pobirati cigaretne ogrorke

"Corvid Cleaning", švedsko zagonsko podjetje, specializirano za usposabljanje vran za pobiranje smeti v zameno za hrano, trdi, da bi lahko s svojim programom skupnosti prihranili bogastvo pri stroških čiščenja. Po podatkih fundacije "Keep Sweden Tidy" ("Ohranite Švedsko čisto") vsako leto na ulicah Švedske ljudje pustijo več kot milijardo cigaretnih ogorkov, kar predstavlja približno 62 odstotkov vseh smeti. Naučiti ljudi, da ne mečejo cigaretnih ogorkov na ulice, se je doslej izkazalo za nemogoče, švedski startup pa trdi, da lahko nauči vrane, da jih poberejo in tako prihranijo lokalni skupnosti milijone kron na leto za stroške čiščenja.

Podjetje uči divje vrane opravljati delo s postopnim učenjem, ki vključuje nagrajevanje ptic s hrano za vsak cigaretni ogorek, ki ga poberejo in prinesejo. "Ptice je lažje poučevati, obstaja pa tudi velika verjetnost, da se bodo učile druga od druge. Hkrati pa je tveganje, da bi pomotoma pojedle ogorke, majhno," pravi ustanovitelj podjetja Christian Günther-Hanssen. "Gre za prostoživeče ptice, ki sodelujejo na prostovoljni osnovi," poudarja.

Vrane so namreč med najpametnejšimi pticami na Zemlji in so se sposobne naučiti marsičesa. Podjetje "Corvid Cleaning" pa zdaj želi vrane preizkusiti tudi v mestu Södertälje. Günther-Hanssen meni, da bi pobuda lahko občini prihranila vsaj 75 % stroškov, povezanih s pobiranjem cigaretnih ogorkov - odvisno od tega, kako pridne bi bile vrane. Če bo poskus uspešen, v podjetju upajo, da bodo lahko tako  zagotovili trajno rešitev čiščenja, ki bi ga lahko izvajali tudi v drugih delih Švedske in sčasoma po vsej državi.

Pomisleki - mar naj vrane čistijo, kar mi zasvinjamo?

Nov pristop k čiščenju smeti je na spletu dobil pozitivne odzive, obstajajo pa tudi tisti, ki opozarjajo na etične posledice tega projekta. Ni prav, da vrane uporabljamo, da čistijo za nami, če se sami ne moremo naučiti, da ne mečemo ogorkov na cesto, pravijo nekateri. Poleg tega pa opozarjajo tudi na morebitne zdravstvene posledice nenehnega izpostavljanja ptic toksinom v cigaretnih ogorkih in tveganje, da postanejo odvisne od razdeljevalnikov hrane, iz katerih dobivajo nagrado za prinesene ogorke.