Kumina

Najstarejša začimba na svetu, ki bogati jedi in koristi naši prebavi

Mare Koren
28. 1. 2022, 21.31
Deli članek:

Kumina je zagotovo začimba, brez katere si danes ne predstavljamo kuhinje. Nepogrešljiva je pri pripravi mesnih jedi, enolončnicah, pri pripravi prilog, fermentaciji živil pa tudi, ko nas mučijo vetrovi, napihnjenost ali želodčni krči.

Dreamstime
Kumina je naravni antihistaminik, zato je nepogrešljiva pri pljučnih boleznih.

Kumina je začimba, ko smo jo k nam prinesli iz bližnjega vzhoda, kjer še kako slovi po svojih blagodejnih lastnostih. Njena semena danes tako tudi mi uporabljamo v kuilinarične in zdravilne namene, vse pogosteje pa se uveljavlja tudi v kozmetični industriji. Če najprej preverimo zdravstveni vidik, se kumina ljudsko uporablja predvsem za blaženje vetrov in napenjanja. Medtem ko se v kozmetičnih izdelkih znajde v kombinaciji poprove mete in je pogosta predvsem v zobnih pastah in ustnih vodicah.

Kumino lahko gojimo doma

Če že v mislih pripravljate načrt za novo vrtnarsko sezono, naj nekaj prostora na vašem vrtu najde tudi kumina. Kumina je dvoletna rastlina, ki jo prepoznamo po razčlenjenih, skoraj praproti podobnih listih, z vonjem po peteršilju ali kopru. Glavna korenina je vretenaste oblike in jo lahko kuhamo podobno kot korenje. Zelo dobrodošla je pri pripravi enolončnic. Požene steblo, dolgo približno pol metra, na katerem razvije cvetove, ki so majhni in beli ter se čez čas spremenijo v semena, z robovi v obliki polmesca. Da bo uspešno rastla, ji namenite rodovitno zemljo, ki dobro odvaja vodo, in sončno lego. Semena sadimo v razmiku 15 centimetrov. Pomembno je, da kumino redno plevemo in zalivamo, saj semena pogosto počasi kalijo. Cvetove razvije praviloma do poletja. V tem času že lahko nabiramo liste in jih uživamo. Ko razvije semena, korenino izkopljemo. Ko začnejo temneti in zoreti, odrežemo svetla stebla in oblikujemo majhne ohlapne šopke, ki jih obesimo na glavo, da se posušijo. V semenih so pogosto različne žuželke, zato jih, preden jih shranite, zamrznite, da boste pobili njihova jajčeca.

Za zdravo črevesje  in dobro prebavo

Kumina v prvi vrsti spodbuja delovanje želodca in žolčnega mehurja. Deluje pomirjevalno na črevo, blaži krče in odganja črevesne vetrove. Eterično olje vpliva na črevesne bakterije, in sicer tako, da zavira rast bakterij, ki povzročajo nepravilen razkroj hranil in nastanek strupov v črevesju. Kumino zato uporabimo v času napenjanja, pri želodčnih in črevesnih težavah ali krčih. Nepogrešljiva je tudi pri otocih in dojenčkih, ki jih mučijo krči ali jih boli trebuh. Tudi pri nosečnicah zmanjšuje krčevite bolečine, medtem ko med dojenjem poveča količino mleka.

Pri mastni hrani in hrani, ki napenja

Kumino zato dodajamo težko prebavljivi, mastni hrani, za izboljšanje okusa in zaradi prebave. Izboljša tek. Zato hrani, ki nas napenja, kot so zelje, ohrovt, cvetača, fižol in podobne jedi, vedno dodamo pol žličke kumine. Ta ne bo zavirala le neželenega delovanja bakterij, temveč bo pospešila tudi procese razstrupljanja v jetrih.

Pri bolnikih s plitko sapo

Včasih so kumino uporabljali tudi proti črevesnim parazitom in glistam. Prav tako pa so si z njo odpravljali neprijeten zadah. Kumina je tudi naravni antihistaminik, zato je koristna za bolnike, ki jim zmanjkuje sape ali plitko dihajo. Kuminovo olje se priporoča za vtiranje v predelu pljuč in se uporablja za lajšanje izkašljevanja pri bronhitisu, saj dokazano čisti pljuča.

Dreamstime
Kumino lahko gojimo tudi na domačem vrtu. Zagotoviti ji moramo rodovitno zemljo.

V Rusiji za zdravljenje alkoholizma

V ruski medicini kumino uporabljajo tudi pri zdravljenju alkoholizma, saj pomaga pri regeneraciji jeter in pri razstrupljanju organizma. Uporabna pa je tudi za zdravljenje putike in revme, saj pospešuje izločanje urina in sluzi.

Fungicidno delovanje

Znanstveniki so ugotovili, da kuminovo olje deluje fungicidno, zato je zelo koristno in uporabno pri zunanjih glivičnih obolenjih. Ena izmed sestavin olja je tudi kumarin, ki zmanjšuje prepustnost kapilar in limfnih žil ter tako zmanjšuje edeme in deluje protivnetno. Kumarin deluje tudi kot diuretik, medtem ko dikumarol v kumini preprečuje strjevanje krvi, kar je pomembno pri srčnih bolnikih, saj naj tako ne bi prihajalo do tvorbe krvnih strdkov. Pri jemanju zdravil proti strjevanju krvi in večjem uživanju kumine se posvetujte z zdravnikom.

Pomoč pri hemoroidih

Medicinski strokovnjaki so ugotovili, da kumina krči žile in tkivo, zato je odlična pri zdravljenju hemoroidov in žilnih bolezni. V isti študiji so potrdili tudi, da je kumina odličen antiseptik urinarnih poti. Zato je še posebej dobrodošla pri otrocih, ki imajo težavo z nehotenim uhajanjem urina.

Helicobacter pylori

Kumina uničuje tudi trdvratno želodčno bakterijo Helicobacter pylori. Posebnost te bakterije je, da postaja vedno bolj odporna na klasična zdravila. Kumina se je izkazala kot ena izmed treh najbolj učinkovitih rastlin v boju proti omenjeni bakteriji.

Uporaba kumine v kulinariki

Kot smo že omenili, je kumina nepogrešljiva začimba številnih jedi. S pridom jo uporabljamo pri pripravi črnih kruhov, še posebej rženovega. Nepogrešljiva je pri pripravi mase za klobase, zeljnatih jedeh, pri sirih, juhah, svinjskih jedeh, golažu, kuhanih jabolkih, likerjih in različnih žganjih. Liste kumine lahko dodajamo tudi sendvičem, solatam in juham, okus pa nas bo spomnil na peteršilj ali koper.