15. septembra 1990 so ljudje ob reki Vitavi v bližini Prage, naleteli na grozljiv prizor. Ob reki je ležalo golo žensko truplo. Ženska je ležala na hrbtu, z zavozlanimi sivimi nogavicami okoli vratu. Njene noge so bile razprte in bila je pokrita z listjem. Policija je truplo kmalu identificirala kot Blanko Bockovo, i je prejšnji večer šla s prijatelji na pijačo in ostala v baru, ko so ti odšli. Nazadnje so jo videli, ko se je pogovarjala z moškim, starim okoli 40 let.
Takrat nihče ni mogel vedeti, da je bila Blanka žrtev najbolj razvpitega avstrijskega serijskega morilca Johanna "Jacka" Unterwegerja.
"Pred seboj sem zagledal svojo mamo in jo ubil."
Po rodu iz avstrijske Štajerske je bil Unterweger nezakonski sin ameriškega vojaka in avstrijske prostitutke. Rojen leta 1951 je odraščal med prostitutkami in zvodniki, imel pa je divji in nepredvidljiv temperament. Pri devetih letih je kronično bežal od doma, prvič pa so ga aretirali pri 16-ih letih zaradi napada na prostitutko. V naslednjih devetih letih je zbral 16 obsodb – večinoma zaradi spolnih napadov na ženske – večino tega časa preživel za zapahi. Leta 1976 je bil za kratek čas izpuščen, potem pa je bil obtožen umora, ko je neko ulično sprehajalko udaril z železno palico, nato pa jo zadavil z njenim modrčkom. Na sodišču je priznal svoj zločin in sodnici povedal: "Pred seboj sem si predstavljal svojo mamo in sem jo ubil."
Obsodili so ga na dosmrtni zapor. Za rešetkami pa se je Unterweger popolnoma spremenil. Začel je pisati in v naslednjih 14 letih ustvaril različne pesmi, drame, kratke zgodbe in avtobiografijo, zaradi katerih je postal ljubljenec dunajske kavarniške smetane.
"Vzor rehabilitacije" postane ljubljenec avstrijske smetane
Številni vplivni Avstrijci, med njimi tudi Nobelovec, pisatelj Günther Grass, so vlado zaprosili za njegovo izpustitev in "rehabilitirani" morilec je bil pogojno izpuščen maja 1990. "Tega življenja je zdaj konec," je takrat dejal novinarjem. "Nadaljujmo z novim." In tako je tudi storil. Čez noč je postal stalnica televizijskih pogovornih oddaj, predstavljal se je kot model rehabilitacije in užival status najbolj priljubljenega gosta na koktajl zabavah visoke družbe. Sledil je tudi denar in razkošno življenje. Vendar pa je bilo Jackovo "novo življenje" samo maska. Unterweger je v prvih 12 mesecih svobode ubil najmanj šest prostitutk, so ugotovili kasneje.
Ameriška novinarska "turneja", začinjena z umori
Leta 1991 ga je namreč neka avstrijska revija najela, da bi pisal o prostituciji in kriminalu v Los Angelesu. Jack je to seveda z veseljem sprejel in odšel v Kalifornijo. Da bi bil pri pisanju kar najbolj avtentičen, je navezal stike z lokalno policijo in se z njihovmi patruljami vozil po mestu.
Med njegovim bivanjem v Los Angelesu pa je tamkajšnja policija obravnavala tri umore prostitutk. Vse so bile spolno napadene, pretepene in nazadnje zadavljene z lastnimi modrčki. Še preden pa so policisti lahko umore povezali z Unterwegerjem, se je ta že vrnil v Avstrijo. Šele kasneje so policisti Interpola povezali umore v L.A-ju z avstrijskim "novinarjem" in o tem obvestili avstrijsko policijo. Ta je na Jackovo dunajsko stanovanje poslala posebene enote, vendar je osumljenec že odšel. S svojo najstniško ljubico se je odpravil na izlet, ki bi ju prek Švice, Francije in Kanade vodil v ZDA.
Končno spet pred sodiščem
Med potjo je Unterweger seveda izvedel, da ga lovi policija in je vmes celo odgovarjal avstrijskim medijem, pri tem zmerjal policijo in trdil, da je nedolžen. Na koncu so ga izsledili in ujeli v Miamiju na Floridi. Jacka so Američani predali Avstrijcem, ki so ga ponovno postavili pred sodišče v domačem Gradcu.
Tam so ga obtožili 11-ih umorov, šestih v Avstriji, treh v ZDA in dveh na Češkem. Sprva je Unterwegerju javnosti bila zelo naklonjena, saj je bil spreten manipulant. Vendar so tožilci počasi prodrli skozi njegove laži in na koncu ga je porota spoznala za krivega devetih umorov.
Tehnično gledano je nedolžen
29. junija 1994 je bil obsojen na dosmrtno ječo brez možnosti pogojnega izpusta. Šest ur po tem pa si je Jack vzel življenje. Obesil se je s hlačami. Unterweger je umrl, ne da bi se pritožil in sodba nikoli ni postala pravnomočna. Tako, tehnično gledano, Unterweger, najhujši avstrijski serijski morilec, po zakonodaji velja za nedolžnega.