Profesor astrobiologije na univerzi v Ediburghu, Charles Cockell je v intervjuju za britanski Metro opozoril, da bi se kolonisti drugih nebesnih teles lahko znašli v težkih preizkušnjah, če njihovo bivanje ne bi bilo res natančno načrtovano. Eden izmed največjih problemov je seveda oskrba s hrano, ki bi jo morali kolonizatorji sami pridelovati. In če bi kdaj šlo kaj narobe - recimo, da bi pridelek propadel - bi se ljudje znašli pred velikimi preizkušnjami. Eden od najbolj črnih scenarijev je, da bi se kolonisti obrnili h kanibalizmu, trdi profesor Cockell.
Za podkrepitev svoje trditve je navedel arktično ekspedicijo Sira Johna Franklina iz leta 1845. Takrat je posadka iskala prehod čez Arktiko. In čeprav so odpravo opremili s takrat novo tehnologijo, konzervirano hrano, so člani posadke, ko so se izgubili, v pomanjkanju hrane začeli jesti svoje kolege, pravi Cockell. "To se je zgodilo tukaj, na Zemlji. Pomislite, kaj se lahko zgodi na Marsu ali Kalisti (Jupiterjevemu satelitu) na milijone kilometrov stran," dodaja. "Ljudje bi se za golo preživetje skoraj zagotovo oprijeli kanibalizma."
Njegovo razmišljanje je sicer treba vzeti bolj kot opozorilo, do česa lahko pride, če načinov pridelovanja hrane v nezemeljskih okoliščinah ne bi dovolj dobro testirali in načrtovali že veliko pred tem, preden bi na tuje planete poslali prve koloniste. "Če nameravaš 20 ljudi poslati nekaj sto milijonov kilometrov daleč, v popolnoma negostoljubno okolje, je bolje, če se potrudiš, da bo vse delovalo. Ker če ne bo, bodo zelo hitro podlegli," pravi.