Zanimivosti

Video na YouTubeu sprožil masovno histerijo

kl
11. 9. 2021, 14.00
Deli članek:

Nemška psihiatrinja je postala pozorna, ko so k njej začeli prihajali pacienti z identičnimi simptomi.

Pixabay/USA-Rieseblogger
Prvič je zabeleženo, da je masovno histerijo sprožilo gledanje posnetkov na YouTubeu

Kirsten Müller-Vahl, psihiatrinja in profesorica na Zdravstveni šoli v nemškem Hannovru je opazila, da so se pri nekaj deset njenih pacientih nenadoma začeli pojavljati tiki, ki jih pred tem niso imeli. Tiki so kratki, nehoteni gibi, ki se  ponavljajo in se večinoma kažejo kot trzanje glave, obraznih mišic ali kot mežikanje oziroma z zavijanje očmi.

Müller-Vahlova je sicer tudi vodja centra za osebe s Tourettovim sindromom, obolenjem živčnega sistema, za katerega so prav tako značilni tiki (poredko pa tudi nenadni izbruhi kletvic), in vsi njeni pacienti so imeli doagnosticiran ta sindrom, vendar so tiki, ki so se začeli pojavljati pri njih, vzbudili njeno pozornost, ker so bili identični. Psihiatrinja namreč z bolniki s Tourettovim sindromom dela že več kot 25 let, zato je bila prepričana, da se dogaja nekaj drugega.

Potem pa se je o tem pogovarjala z eno od njenih študentk in pogovor ji je prinesel odgovor na to, kaj se je zgodilo. Vsi pacienti z enakimi tiki so bili tudi sledilci nemškega YouTube kanala "Gewitter in Kopf" ("Nevihta v glavi"), ki dokumentira dnevno življenje 23-letnega Jana Zimmermana, fanta s Tourettovim sindromom. Kanal ima več kot dva milijona sledilcev. In kot se je izkazalo, so se pri pacientih Müleer-Vahlove začeli pojavljati enaki tiki, kot jim ima Zimmerman.

Psihiatrinja zato meni, da so njeni pacienti pridobili motnjo, imenovano "FMD" (Functional Movement Disorder - motnja funkcionalnega gibanja), ki je popolnoma psihološka težave in ne nevrološka, kot je Tourettov sindrom. Da se je ta motnja razvila pri toliko njenih pacientih pa je po psihiatrinjinem mnenju posledica t.i. masovne histerije, pojava, ko enaki simptomi ali obnašanje nenadoma oziroma v istem času zajamejo večjo skupino ljudi in niso bolezenskega pač pa psihološkega izvora.

Masovne histerije niso nekaj novega, psihiatri pa ugotavljajo, da se v novejšem času pogosto pojavljajo. Ene najhujših izbruhov so zabeležili pred leti v srednjih šolah v Gani in Maleziji, v obeh primerih pa je šlo za domnevne paranormalne dogodke (obsedenost), ki so zajeli večje skupine dijakov in dijakinj.

Zdaj je prvič zabeleženo, da bi pojav masovne histerije lahko sprožilo tudi gledanje posnetkov na YouTubeu.