"ČAJ" IZ HALUCINOGENIH GOB SI JE VBRIZGAL V ŽILO
Psihoaktivna snov v nekaterih gobah, imenovana psilocibin je dokazano učinkovita snov, ki jo uporabljajo pri zdravljenju nekaterih psihičnih bolezni, tudi za lajšanje depresije. Neimenovani tridesetletni moški iz ameriške zvezne države Nebraska je o tem bral in sklenil, da bo poskusil s samozdravljenjem in dotedanja zdravila, ki so vsebovala opij, zamenjal z bolj "naravnim", t.i. "magičnimi gobicami" ali "norimi gobami", kot jim tudi pravijo in ki jih ponekod uporabljajo za rekreativno drogo.
Žal je članek o tem bral v eni od manično-depresivnih obdobij in ko je gobice nabavil, jih je skuhal, potem pa si "čaj" vbrizgal v žilo. Po nekaj dnevih se je začel počutiti izjemno utrujenega. Sledile so slabost, driska, bruhanje krvi in porumenelost kože in beločnic. K sreči so v tem času prišli k njemu na obisk sorodniki, ki so ga nemudoma odpeljali v bolnišnico.
ODPOVEDOVATI SO MU ZAČELA JETRA IN LEDVICA
Tam so ga takoj namestili na intenzivni oddelek, saj so ugotovili, da so mu začele odpovedovati jetra in ledvica. Kar tri tedne je tako dihal s pomočjo ventilatorja, hkrati pa so mu iz krvi poskušali odplaviti strupe. Pri pregledu krvi so namreč ugotovili, da ne le, da se je okužil z mikrobom, imenovanim Brevibacillus, pač pa je bil pozitiven na glivično okužbo s halucinogeno gobo Psilocybe cubensis, vrsto gologlavke. Okužba je kazala, da je goba dobesedno začela rasti v njegovem krvožilju.
Izkazalo se je namreč, da je "čaj", ki ga je pridobil s kuhanjem gob, precedil samo skozi gazo, ki pa ima dovolj velike odprtine, da so v njem ostali tudi trosi gob, ki so preživeli kuhanje, potem pa v ugodnem okolju njegovega telesa, pognali. Trosi gliv imajo namreč ovojnico, ki jih ščiti pred zunanjimi vplivi in izsušenostjo in lahko preživijo tudi visoke temperature.
Drogo psilobicin lahko najdemo v mnogih vrstah gob, med drugim tudi v vseh mušnicah. Študije so pokazale, da je uspešno zdravilo za zdravljenje nekaterih psihičnih stanj (tesnobe ali depresije), v neki raziskavi pa so poročali, da so odmerki psilocibina zelo izboljšali tudi psihično stanje rakavih bolnikov, ki so se bali smrti.
Psilobicin običajno predpisujejo v obliki tablet, injiciranje droge pa je izjemno redko. Jemanje pa mora seveda potekati pod strogim zdravniškim nadzorom. Zdravljenje s psilocibinom sicer ni povsod dovoljeno (tudi pri nas ne), ker je droga še premalo raziskana.