Avgusta 1985 je domovanje Rona in May Hall zajel ogenj. Za požar je bilo krivo pregreto olje, ki se je vnelo v ponvi. Ogenj se je hitro razširil in uničil celo stanovanje. Le en predmet je ostal nedotanjen - slika jokajočega dečka, ki je visela v njuni dnevni sobi. Pretresena Ron in May sta sliko obtožila, da je zakleta.
5. septembra je britanski tabloid The Sun objavil članek, ki ga je naslovil "Ognjeno prekletstvo Jokajočega dečka", v kateri je opisal njuno zgodbo in trditve. V naslednjih tednih je sledilo še več člankov, ki so domnevno potrjevali to prekletstvo.
Tako so pisali o nekem dekletu iz Surreya, katerega stanovanje je pol leta potem, ko je kupila sliko jokajočega dečka, zajel požar, pa o dveh sestrah, ki sta kupili kopijo slike, in katerih hiši je zajel ogenj. Ena od njiju je trdila, da se je slika pred tem na steni premikala. Neka ženska iz otoka Wight je poskušala zažgati portret jokajočega dečka, vendar ni uspela, potem pa je doživela vrsto nesrečnih dogodkov. Neki moški iz Nottinghama je izgubil vse ožje člane družine potem ko je kupil portret jokajočega dečka. Neko picerijo v Norfolku je uničil požar. "Preživela" je le slika z jokajočim dečkom.
Kdo je Jokajoči deček?
"Jokajoči deček" ni le ena slika, pač pa serija zbirk portretov, ki jih je od 50-ih letih prejšnjega stoletja dalje ustvarjal slavni italijanski umetnik Giovanni Bragolin. Na njih so upodobljeni na videz revni, vendar prikupni dečki s solzami v očeh. Bragolin je naslikal več kot 60 portretov, ki so do začetka 80-ih let doživele nešteto reprodukcij in natisov, Samo v Veliki Britaniji so prodali več kot 50.000 kopij.
Histerija
Ko je The Sun objavil članke o domnevnem prekletstvu portretov, se je začela nekakšna "vendetta" (maščevanje/pregon) zoper Jokajoče dečke. Slike so začele pristajati v smeteh, odrekali so se jih sicer popolnoma racionalni gasilci in nekateri so celo trdili, da so doživeli izredno smolo, če so poskušali sliko uničiti.
Do konca oktobra, slaba dva meseca po objavi prvega članka, je histerija dosegla vrhunec. Časnik The Sun je celo organiziral masovne sežige slik, ki so jih imeli prestrašeni bralci in drugi ljudje. Na Noč čarovnic tistega leta je zagorelo na stotine grmad, na katerih so pod nadzorom gasilcev zažgali "zaklete slike".
Ali je komik razkril skrivnost?
Steve Punt, britanski pisec in komik je za radio BBC 4 začel raziskovati domnevno prekletstvo Jokajočega dečka in o tem posnel serijo oddaj, ki so razkrivale razne skrivnosti. Čeprav so bile oddaje zabavne sorte, pa je Punt temeljito raziskal zgodovino portretov in si resnično prizadeval razkriti skrivnost. Tako je ugotovil nekaj stvari, ki lahko pojasnijo domnevno prekletstvo. Punt je zbral nekaj reprodukcij in jih dal na testiranje v laboratorij. Tam so ugotovili, da so reprodukcije bile premazane z lakom, odpornim na ogenj in da bi se, če bi sliko zajel ogenj, prva vnela vrvica, na kateri je slika obešena in slika bi padla s stene običajno z naslikano stranjo navzdol. To bi lahko pojasnilo, zakaj so slike, ki so bile v stanovanjih, ki jih je zajel ogenj, ostale malo ali nepoškodovane. Vendar pa to ne pojasni, zakaj se to ni zgodilo z ostalimi slikami. Prav tako ne, zakaj je toliko domov, v katerih so visele te slike, zajel ogenj.
Nekateri pravijo "usoda", drugi "naključje", tretji "matematika velikih števil". Še vedno pa obstajajo tisti, ki trdijo, da v slikah "diha skrito prekletstvo". Uganka ostaja nerazrešena. Vsekakor pa so Jokajoči dečki prišli na zelo slab glas, ki se jih še vedno drži.