Zanimivosti

Evropski leteči avtomobil uspešno opravil polet med mesti

kl
7. 7. 2021, 08.00
Deli članek:

Slovaški pilot je na letališče pri Nitri pripeljal na videz nekam eksotičnen športni avto s propelerjem. 35 minut kasneje je z njim pristal na letališču v Bratislavi.

Instagram
AirCar (prototip1)

Po pristanku se je, sedaj nekam nenavadno letalo v nekaj minutah "zložilo" in spremenilo nazaj v nekoliko eksotičen športni avto in zapeljalo z letališke steze na avtocesto.

Primerno poimenovani AirCar (prototip 1) je razvilo slovaško podjetje KleinVision iz Nitre na Slovaškem, katerega lastnik je Stefan Klein. Klein je zadnjih 20 let porabil za to, da je svoje sanje spremenil v resničnost. Za relativno majhen denar - le 2 milijona evrov  - je Slovak ustvaril prvi leteči avtomobil, s katerim je poletel med dvema letališčema.

Na krstnem letu, dolgem 80 km je AirCar dosegel potovalno hitrost 170 km/h na višini 2.500 m. Z gorivom pa bi lahko letel do 1.000 kilometrov.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Ko je let zaključen in leteči avto varno na tleh, je potreben samo še pritisk na gumb in vozilo "zloži" krila in rep in se podobno kot Transformerji, spremeni v športni avto, ki je sicer malo večji od svojih vrstnikov, za razliko od njih pa ima v zadnjem delu tudi propeler. Vseeno pa ima prostora še za sovoznika in premično streho, ter BMW-jev motor s 160 KM, ki ga poganja plin.

Kljub uspehu se vozilo ne bo tako kmalu pojavilo v zraku, saj morajo leteča vozila preden dobijo certifikat in dovoljenje, opraviti za določeno število letalnih ur brez nesreče.

KleinVision je pri tem najavil, da pričakujejo da se bodo z Air Carom uvrstili na tržišče zračnih plovil in ne avtomobilov. Po napovedih naj bi trg letečih avtomobilov v naslednjih 20-ih letih dosegel vrednost več bilijonov dolarjev.

Instagram
AirCar (prototip1) na vzletni stezi

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025