Raffaela Weyman je v Kanadi znana pevka, ki ustvarja pod umetniškim imenom RALPH. Pred kratkim pa se je mudila na dopustu v Kaliforniji in tam uživala na raznih zabavah.
"S prijateljico sva bili na nekem partyju in že malo v rožicah, ko sva se odpravili na drugo zabavo, kamor sva bili povabljeni. In na Sunset Boulevardu sva zagledali čudovito rožo," je za Newsweek povedala Raffaela.
"Roža je rasla na drevesu pred nama in cvetovi so bili tako krasni in vabljivi, da si nisva mogli kaj, da jih ne bi povohali. Obe sva iz Kanade in tam teh rož ne poznamo in obema so se zdele prečudovite," pravi. Nista se jih mogli navohati.
Ko pa sta prijateljici prispeli na zabavo, so se jima začele dogajati nenavadne stvari. Počutili sta se kot omamljeni, kramljanje in spoznavanje z ljudmi pa ju je začelo navdajati z grozo in odporom. "Nenadoma sva se počutili popolnoma zj**ani in zato sva zapustili zabavo," se spominja Raffaela.
Doma pa se je "zabava" šele začela. "Ležala sem na postelji in nenadoma se mi je zazdelo, da je v mojo sobo vstopil v črno oblečen človek, sedel ob posteljo in me zbodel z injekcijo, tako da nisem mogla govoriti, kričati in se premakniti," pripoveduje Raffaela. "Samo ležala sem tam in vse, kar sem lahko počela, so bili tihi stokajoči zvoki." Tudi njena prijateljica je imela more in privide, počutila pa se je kot paralizirana.
More in prividi so trajali celo noč in šele zjutraj sta se prijateljici vrnili v realnost. Prestrašeni sta začeli raziskovati, zakaj se jima je vse to zgodilo. Najprej sta pomislili, da jima je kdo kaj podtaknil, potem pa sta se spomnili tudi na rože.
Ko sta poguglali, sta ugotovili, da se rože imenujejo "Angelske trobente", ki sodijo v družino razhudnikovk (kamor spadajo recimo tudi krompir, paprika, paradižnik in tobak) in da so zelo strupene. Vsebujejo namreč narkotik, ki ga imenujejo tudi "Hudičeva sapa", uradno pa skopolamin.
Uporabljal ga je tudi Mengele, zdaj pa kriminalci
Nekateri skopolaminu pravijo tudi "najgrozljivejša droga na svetu". Čeprav ga danes uporabljajo tudi v zdravstvu, pa ima precej mračno zgodovino.
Prvič so skopolamin izolirali v 19. stoletju. Zaradi narkotičnih učinkov pa ga je pri svojih poskusih uporabljal zloglasni nacistični zdravnik Josef Mengele, za zasliševanje ujetnikov in agentov pa sta ga kot "serum resnice" uporabljali tako ZDA kot Sovjetska zveza.
Še danes ga pri ugrabitvah in drugem kriminalu uporabljajo kriminalci. Kot razlaga dr. Miriam Gutierez, zdravnica iz Kolumbije, ga tam kriminalne združbe na veliko uporabljajo. "Droga v človeku sprosti zavore in žrtev spremeni v nekakšnega zombija, ki se ne more upirati temu, kar mu je naročeno," pravi dr. Gutierezova. Kriminalci ga pridobivajo prav iz Angelskih trobent, ki jih posušijo in zmeljejo v prah, ki ga primešajo pijačam ali ga oblikujejo v tablete. Včasih zadostuje tudi, da ga preprosto pihnejo žrtvi v obraz in dosežejo enak brezvoljni učinek.
Največkrat ga uporabijo pri spolnih napadih, pa tudi pri tem, da žrtev prisilijo, da na bankomatu dvigne večjo količino denarja in jih potem oropajo.
Na srečo se je za Raffaelo in njeno prijateljico vse končalo brez hujših posledic. Raffaela pa je na Instagramu in TikToku objavila dogodek. "Popolnoma sem znorela. Kot ljubiteljica rož pa sem se naučila lekcijo - poguglaj, preden se dotakneš rože ali povohaš cvet, ki ga ne poznaš," je zapisala Raffaela.