Znanstveniki ameriškega Inštituta za tehnologijo v Massachussetsu (MIT), enem vodilnih razvojnih inštitutov na svetu, so razvili računalniški algoritem, ki zaznava zvoke, neslišne človekovemu ušesu, ki pa so značilni za kašelj okuženega z novim koronavirusom.
Algoritem bi lahko razvili tudi v aplikacijo, ki bi si jo potem lahko namestili na pametne telefone.
Brian Subirana, raziskovalec z inštituta in avtor članka o odkritju, objavljenem v Časopisu za inženirstvo v medicini in biologiji, razlaga: "Zvok kašlja se spremeni, kadar imate Covid, tudi če nimate simptomov." V tem vidi tudi praktično ušporabo algoritma. "Z napravo, ki bi zazanavala zvok kašlja bi lahko vsak dan testirali mnogo ljudi - na primer študente, zaposlene, uporabnike javnega prometa - ali pa bi ga uporabljali za hitro testiranje in odkrivanje žarišč okužbe," pravi.
Ameriški raziskovalci so doslej zbrali več kot 70.000 posnetkov kašlja, od tega 2.500 od ljudi, okuženih s koronavirusom in program je okužbo zaznal v odličnih 98,5 odstotkih primerov pri ljudeh, ki so dobili uradno potrdilo o okužbi, pri tistih, ki simptomov bolezni niso razvili pa je bila prepoznava okužbe kar 100-odstotna.
"Gre za klasično umetno inteligenco," pa razlaga njen poznavalec Calum Chace. "Gre za enak princip kot recimo pri napravah, ki na rentgenskih slikah prepoznajo raka. Napravo 'napitamo' z velikim številom primerov, ta pa se nauči prepoznavati značilne vzorce."
S podobno idejo se je ukvarjalo še več drugih raziskovalnih ustanov. Na univerzi v Cambridgeu so razvili podoben program, ki zaznava okužbo na podlagi izdihanega zraka in kašlja in je bil po poročanju raziskovalcev uspešen v 80-ih odstotkih.