Primer: zahoče se vam recimo bureka, pice ali kebaba, zato odidete do najbližje burekdžinice in naročite želeno. Toda ... Joj! Prodajalec sicer nosi masko (ki pa mu nosu ne pokriva), nima rokavic, z rokami pa je prejel že na stotine bankovcev in kovancev, ki so se vlačili bogvekje... Kaj storiti? Odločite se, da jedi ne boste pojedli takoj, pač pa jo boste doma pogreli v mikrovalovni pečici.
Vendar - ali bo to uničilo morebitne koronaviruse na jedi? Ali koronavirus lahko vneseš v telo s hrano?
Odgovorimo najprej na drugo vprašanje. Ker se koronavirus širi s kapljično okužbo, bi načelno virus lahko vnesli v svoje telo s hrano, na katero je okužena oseba kihnila ali zakašljala, vendar je možnost okužbe še vedno precej malo verjetna - ne pa popolnoma nemogoča, pravijo strokovnjaki. Vendar če hrano operete, s tem odstranite morebitne viruse na površini.
Ampak kaj, če hrane ne moremo oprati. Bureka, pice ali kebaba na primer?
Ali bi ponovno segrevanje virus uničilo? Mogoče, pravijo strokovnjaki. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije, temperatura 56 stopinj uničuje virus SARS s 'hitrostjo' okoli 10.000 virusnih enot na 15 minut. Po študiji iz leta 2003 ta virus (ki je prav tako iz vrst korona virusov) postane neaktiven, če ga za 30 minut izpostavimo 75-im stopinjam.
Vročina torej virus uniči. Kaj pa mikrovalovna pečica? Po poročanju Ameriškega urada za preprečevanje nalezljivih bolezni, segrevanje v mikrovalovki, ki traja od 1 do 5 minut uniči bakterije in viruse. Vendar pa je pri tem pomembno, koliko energije mikrovalovka odda. Verjetno se vam je že zgodilo, da ste si kdaj po segrevanju hrane opekli jezik in nebo z zunanjo površino hrane, notranjost pa je ostala hladna. No, v tem primeru virusi in bakterije niso bili popolnoma uničeni.
Torej: če želite z mikrovalovko uničiti koronavirus na pripravljeni hrani, jo morate zelo dobro segreti - v njej pustiti do 5 minut, vendar boste na ta način tudi spremenili njen okus in teksturo. Sami ocenite, ali je to vredno storiti.
Še največ pa boste naredili, če boste tudi sami skrbeli za higieno rok in tako zmanjšali možnosti prenosa virusov in bakterij na in s stvari, ki se jih dotikate.