Pravilno izbrati in vzdrževati modrček je zapletena mešanica znanosti in umetnosti. In je zares pomembna stvar, ker lahko nepravilna izbira modrčka vpliva tudi na zdravje. Ampak brez skrbi, našli smo žensko, ki nam je vse razložila. Res vse. O kopalkah, o modrčkih in o spodnjih hlačkah. Nikoli več nas ne bo nič tiščalo. Zdaj mi je veliko laže tam okrog prsi.
Trgovine s kopalkami in spodnjim perilom vam ne znajo ponuditi vsega, kar bi lahko, trdi Eva Soršak, lastnica spletne trgovine Modna dama, posebej ženske z močnejšo postavo in velikim oprsjem imajo pri iskanju perila (in seveda kopalk) precej težav. Na spletni strani Modne dame je veliko zelo koristnih nasvetov o pravilni izbiri in vzdrževanju perila, ampak kako skorajšnja doktorica kemije postane izvedenka za perilo?
»Svakinja mi je omenila, da ženske z močnejšo postavo težko dobijo spodnje perilo in pasove,« pravi. »Z možem sva se lotila spletne raziskave, on je našel dobavitelje spodnjega perila in sem začela sodelovati z njimi. Sicer sem pa kemičarka, končujem doktorat iz kemijskih znanosti, se pravi, da sem čisto iz druge stroke, ampak me je potem to začelo tako zanimati, da sem na spletu prebirala, kaj ženske potrebujejo, kaj pričakujejo … Dve leti sem lovila te tri znamke, ki jih zdaj zastopam, to je postalo posebna strast. Stiki z ženskami so pa še bolj utrdili to, kar sem našla na spletu, kaj potrebujejo in iščejo. Želijo perilo, ki ni drago – ampak temu se ne da vedno ustreči, ker gre kakovost z roko v roki z višjo ceno – želijo lepo perilo, ne marajo na primer ‘mamastih’ nedrčkov, želijo perilo, ki se ne vidi skozi bluzo. Pri hlačkah pa nočejo, da se jim zarežejo v mehko tkivo. Pri perilu se da to mogoče še zakriti, pri kopalkah pa ne.«
Zastopa tri blagovne znamke – za mlajšo populacijo, za srednjo in za močnejše ženske. »To so sestrske znamke, ki uporabljajo isto tehnologijo. Njihova posebnost so velike številke, ki jih je v Sloveniji težko dobiti. V tujini so med prvimi petimi najbolj prodajanimi znamkami tiste, ki imajo tudi nedrčke za velika oprsja ali perilo za močnejše postave,« pravi. Saj bi rada prodajala tudi v pravi trgovini, a je težko priti zraven, vzdihne. »Vsi se otepajo, vsi govorijo, da tega ne potrebujejo, velika blagovnica v Ljubljani, na primer, pravi, da imajo dovolj za vse, ampak če zavijete vanjo … Težko jim je dopovedati, da bi lahko vključili blagovno znamko, ki pokriva del populacije, ki ga na slovenskem trgu ne pokriva še nihče. Ne sprejmejo te, češ da to ni aktualno. Še do sestanka težko prideš, da bi jim lahko osebno razložil. Dolgih mailov nihče ne bere, v štirih ali petih vrsticah pa težko nekomu, ki tega področja ne pozna, razložiš, zakaj je pomembno. Vendar je to nekaj, kar bi zagotovo našlo svoje mesto pri potrošnicah.«
Mimogrede, tule je odgovor na vprašanje, ki vam bržkone že leta ni dalo spati: do katere črke gredo košarice nedrčkov? Zdaj vemo: do P. »Ženske pogosto sploh ne vedo, katero velikost imajo, ker v življenju niso imele modrčka, ki bi stal, kot bi moral. Ko dobijo pravega, ki sede tako, kot mora, da je tisti trikotnik med dojkama na koži, da niso naramnice preveč zategnjene, da nikjer nič ne kipi, da je kost na točki, kjer dojka izrašča iz telesa, potem pridemo tudi do takih velikosti. Zdaj so pa ženske obsojene na F, G, večjo košarico pa je že težko dobiti. V trgovinah se večinoma dobijo košarice tja do F. Za večje je pa na voljo zelo malo modelov, ki so tudi slabo zasnovani.«
Znanstveni pristop k nakupu modrčka
Obseg pod prsmi in prva zaponka: »Predvsem je treba paziti na to, da je dovolj velik. Najpomembnejša informacija je obseg pod prsmi. Osemdeset odstotkov teže dojk naj bi nosil hrbtni pas, torej mora biti čvrst. Ko je nedrček čisto nov, ga zapnemo na prvo zanko. Ženske pa ponavadi podzavestno zapnejo na zadnjo. Razlog, zakaj imajo modrčki tri vrste zank za zapenjanje, je ta, da se modrček razteguje. Prvi del raztegovanja hrbtnega traku se zgodi že zelo kmalu in moramo modrček ponavadi zategniti že znotraj prvega ali drugega meseca nošnje. Če hočemo nedrček nositi čim dlje, moramo kupiti takega, ki ga zapnemo na prvo zaponko prijetno tesno. Ženske tega niso navajene in imajo raje bolj ohlapne, zato se je treba najprej navaditi na občutek prave velikosti. Na hrbtu se modrček ne sme zajedati v mehko tkivo. Zadaj mora biti trak dokaj nizko.«
Poiščemo pravo košarico: »Paziti moramo, da je trikotnik med košaricama na koži. Lahko tudi rahlo odstopa, ne pa toliko, da lahko vmes potisneš prst. Če smo poiskali pravi hrbtni pas in trikotnik odstopa, pomeni, da je košarica premajhna. Bolje je, da je košarica za malenkost prevelika kot za malenkost premajhna. Modelov, ki jih imajo ženske zelo rade, ko so košarice gladke in dovolj visoke, da dojke ne silijo ven, je za velike prsi na slovenskem tržišču zelo malo. Trgovci jih ne ponujajo. Če v trgovini iščete brezšivni modrček s košarico H ali I, ga skoraj ne boste dobili, in ste obsojeni na šivane košarice, kar je za poslovno žensko zagotovo manj primerno, saj v poslovnem svetu velja, da se perilo ne sme videti.«
Skrivnost praznega zgornjega dela: »Ko dojke sedejo v košarico in če ženska nima zgornjega volumna, imamo v zgornjem delu ponavadi zrak. Če so dojke povešene, če se je spremenila telesna teža, če je ženska dojila …, takrat je zgoraj v košarici zrak, ženske pa mislijo, da jim je nedrček prevelik, a jim je v bistvu prav. Če bodo vzele manjšo velikost, jim bodo dojke silile ven. Ni torej nujno, da se nedrček povsem prilega, ker imajo dojke pač svojo naravno obliko, nedrček pa jo skuša prisiliti v neko drugo. Zato ni treba, da je košarica čisto polna; bolje je, da je malo prazna, kot pa da nam dojke rinejo ven.«
So ženske močnejše postave res obsojene na enodelne kopalke?
»Ne! Seveda si zlahka privoščijo dvodelne kopalke. Ponavadi ima ženska z močnejšo postavo nekoliko izrazitejši trebušček in potrebuje spodnji del, ki je nekoliko višji ter se ne konča z elastiko. Konča se s tkanino, ki je prepognjena in ima šiv nižje. Narejen je tako, da trebuščku dovoljuje prostor, a ne pokvari videza, ne zarije se v kožo. Ali pa visok model hlačk, ki si ga ženska lahko zniža, tako da prepogne tkanino. Tudi tu je šiv niže. Ko pomerjamo kopalke, tega ne smemo početi zgolj stoje, treba je tudi sesti v njih. Take kopalke je treba večinoma najti na spletu, v trgovini jih je bistveno manj, sploh če jih iščemo v kombinaciji z velikimi košaricami. Nimajo vse, ki nosijo velikost 44 ali 46, prsi s košarico E, lahko imajo tudi G ali I, ali pa M ali P.«
Zakaj so dobri modrčki vedno dragi
»Tale modrček recimo stane 60 evrov. To se sliši veliko, češ saj ga nihče ne vidi, ker čezenj nosim oblačila, zakaj bi dajala toliko denarja? Ampak poglejmo drugače – življenjska doba nedrčka je povprečno devet mesecev, če pri tem upoštevamo, da nosimo dva, torej en dan enega, naslednji dan drugega. Kako veste, kdaj je nedrček za v koš? Ko se hrbtni trak toliko omehča, da ne daje več opore. Ko vam začne trak na hrbtu lesti gor proti lopaticam, je nedrček za v koš. Tedaj začnete zategovati naramnice, in namesto da bi dvigovali dojke, še bolj dvigujete hrbtni pas in ga še bolj raztegujete, zaradi tega so ves čas napete vratne in ramenske mišice, kar lahko privede do zdravstvenih težav … Ko zadaj ne čutite več opore, je treba nedrček zavreči. Pa recimo, da smo trmaste in tistih devet mesecev podaljšamo na eno leto, torej je strošek 120 evrov na leto. Koliko damo pa v enem letu za majice? Pa poglejmo, koliko nosimo te – ne oblečemo vsak drugi dan iste majice. Torej damo za zunanja oblačila, ki nimajo pomena za zdravje, veliko več kot za nedrček, ampak na to nikoli ne gledamo na tak način.«
Pravi modrček za dobro zdravje
»Tudi čvrste dojke morajo imeti oporo, zato da čim dlje ostanejo čvrste. Obstaja mit, da če nosiš nedrček, naj bi dojke postale manj čvrste in se začele povešati. Ampak to niso mišice, to je čisto drugačno, mehko tkivo, ki potrebuje oporo. Ženska s košarico B, C, D je še lahko brez nedrčka, pri večjih velikostih pa teža povzroča raztezanje tega tkiva, kar vodi tudi do zdravstvenih težav. Opora za dojke torej nima le lepotnega pomena, temveč tudi zdravstvenega.«
Celodnevna nošnja modrčka ni nujno trpljenje
»Prav zaradi tega nekatere blagovne znamke, ki ponujajo le manjše številke, ne gredo na višje – ker nimajo tehnologije, ki bi omogočala pravo oporo in udobje pri košarici I, recimo. Take košarice ne moreš zasnovati na isti način kot košarico F, tehnologija je drugačna, ne moreš kar reči, bomo dali tukaj malo več tkanine, pa tam malo več tkanine, večjo košarico je treba zasnovati drugače. Ko boste enkrat poskusili pravi modrček, boste vedeli, o čem govorim.«
Koliko modrčkov potrebuje ženska
»Vsaj dva. Koliko je pa optimalno število … Recimo, da ženska potrebuje dva za službo, pa enega za posebne priložnosti, to je minimum. Sicer bi pa kot trgovka rekla, imejte šest modrčkov. Spodnje perilo predvsem ne sme biti opazno. To torej pomeni, da poleti, ko sežete po prosojnejši tkanini, poskušamo nositi modrček iste ali podobne barve. Seveda si ne moremo za vsako barvasto bluzico zraven kupiti še modrčka enake barve, a večina nas je nagnjena k določenim barvam, ki se jih držimo tudi pri nakupu nedrčka.«
Zakaj istega modrčka ne smete nositi dva dni zaporedoma
»Naj se ga ne bi nosilo, ker s tem podaljšamo njegovo življenjsko dobo. Dobro je, da se nosi samo vsak drugi dan, s tem elastičnim strukturam na hrbtnem traku dovolimo, da spet skočijo skupaj. Če imamo dva modrčka, s tem podaljšamo njuno življenjsko dobo, ker dovolimo tkanini, da se razbremeni in elastični hrbtni trak pridobi prvotno obliko.«
Je treba modrček v trgovini vedno pomeriti?
»Če ga imate možnost pomeriti, je vsekakor pametno, da to naredite. Isti model nedrčka že lahko kupite na pamet. Pri drugem modelu, ki ga niste pomerili, pa ni gotovo, da vam bo prav, to je odvisno od vaših dojk.«
Zakaj zbada kost modrčka
»Več možnosti je, običajno je krivo to, da je nedrček pretesen. Če so naše prsi širše, se lahko tudi pri modrčku s pravilnim obsegom kost zabada v dojko. Zato je pri nakupu nedrčka pomembno pogledati tudi, kje ima kosti. Velike dojke morajo imeti kosti bolj zadaj. Če vas torej kost zbada, je potreben ali širši hrbtni trak ali pa globlja košarica. Če je preplitva, tkivo stisne in ga potisne na stran, potem se pa vanj zabada kost.«
Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Zarja Jana.