Za pojav lomljivih nohtov obstaja več vzrokov, a velikokrat jim manjka le nekaj skrbne nege, vlage, zaradi česar postanejo manj prožni in se začnejo lomiti.
Pomanjkanje vitaminov in mineralov
Nohti potrebujejo celo vrsto vitaminov za zdravo rast in lep videz. Če postanejo lomljivi, je to znak pomanjkanja vitaminov A, B, C, biotina, folne kisline in kobalamina. Vendar pozor, tudi preveč vitamina A lahko vodi k lomljenju nohtov. Tudi minerali – zlasti kalcij – so pomembni za zdravo rast nohtov. Če se pojavijo lomljivi nohti v kombinaciji z utrujenostjo, občutkom mraza, bledico, nihanjem razpoloženja in glavoboli, pa je to lahko tudi znak pomanjkanja železa. V tem primeru morate nujno obiskati zdravnika.
Nikoli s škarjicami
Nohti potrebujejo celo vrsto vitaminov za zdravo rast in lep videz. Če postanejo lomljivi, je to znak pomanjkanja vitaminov A, B, C, biotina, folne kisline in kobalamina.
Lomljivih nohtov ne strizite s škarjicami, temveč jih oblikujte s pilico. Pilite jih le v eno smer, saj boste s tem preprečili cepljenje. Svetujemo kratke nohte, spiljene v kvadratno obliko, rahlo zaobljeno proti vrhu. Uporabljajte utrjevalce nohtov, ki vsebujejo najlon. Ta na nohtu naredi dodatno oblogo, ki krepi strukturo nohta. Naravni utrjevalec za nohte pa je olivno olje, ki ga nanesete na nohte in pustite učinkovati vsaj petnajst minut.
Tudi noht potrebuje počitek
Za bolj zdrave nohte lahko uporabite losjon, ki vlaži roževino. Najboljši vsebuje veliko mineralnih olj in glicerina ali tesnilnih snovi (vazelin in čebelji vosek). Nohtom privoščite tudi nekaj počitka od laka, da pridejo do zraka. Nanje nanesite vlažilno kremo in pustite, da se zdravilne snovi dobro vpijejo.
Razvajajte nohte s kopeljo
Za nekaj minut jih namočite v mešanico malo segretega olivnega olja in nekaj kapljic jojobinega olja. Kopel vtrite tudi v obnohtno kožico. Po vsakem stiku z vodo nohte in obnohtno kožico navlažite s kremo. Pred spanjem si roke in nohte obilno namažite s kremo, nato pa si nadenite bombažne rokavice.