Temu se lahko izognemo s telovadbo in zdravo prehrano, s katerima lahko že danes vplivamo na tempo staranja. Ni treba, da čez noč postanete atleti, pravijo strokovnjaki, dovolj je že, da vstanete s kavča in se vsak dan odpravite na 30-minutno hojo.
Kako veste, da telovadite zmerno
Zmerna telovadba predstavlja za vaše telo lahek napor. Dihate hitro, vendar niste popolnoma brez sape. Po desetih minutah se začnete rahlo potiti, če telovadite s partnerjem, se še vedno lahko pogovarjate, vendar ne zelo intenzivno. Primeri zmerne aerobne aktivnosti so hitra hoja (5 km/h ali hitreje), kolesarjenje (16 km/h ali počasneje), tenis v dvojicah, ples, vrtnarjenje in podobno.
Ne zanemarite mišic!
Brez krepitve mišic vsako desetletje po 40. letu izgubimo 15 odstotkov mišične mase, po 70. letu pa se ta delež poveča na 30 odstotkov na desetletje. Kaj storiti? Aerobni aktivnosti je treba dodati malo fitnesa z elementi krepitve mišic. Vsaj dvakrat na teden bi torej morali nekaj minut posvetiti vajam za moč, ki zajemajo vse večje mišične skupine telesa, torej noge, boke, hrbet, prsi, trebuh, ramena in roke. Vsaki mišični skupini naj bo namenjenih od 8 do 12 ponovitev določene vaje za moč.
Največji izziv je vztrajanje
Ne vrzite puške v koruzo že po nekaj dneh, temveč telovadbo umestite v svoj urnik za vsa nadaljnja leta. Vemo, da po 40. oziroma 50. letu telovadba ni naša prioriteta, ženske se ukvarjamo z vzgojo najstnikov, izzivi na delovnem mestu, starajočimi se starši … tu so še hormonske spremembe in drugi stresni trenutki. Vse te napore pa lahko premagate z zavedanjem, zakaj je pomembno vztrajati pri športnem načinu življenja. Hoja po stopnicah brez težkega dihanja je dober razlog. Pa tudi z lahkoto dvigniti nakupovalno vrečko danes in kasneje v življenju, ohranjati zdravje ... Zato poiščite čas za telovadbo in postavite rekreacijo na prednostno mesto.