Zanimivosti

Recepti za poletne koktajle z lepotnim učinkom

M. B., Zvezde
1. 8. 2018, 16.01
Deli članek:

Za vas smo pripravili recepte za tako imenovane lepotne koktajle.

Profimedia
Nojito je alternativa mojita, ki velja za enega izmed najbolj priljubljenih poletnih koktajlov.

Med vročimi meseci težko rečete ne hladnemu koktajlu. Pri tem pa dostikrat ne pomislite na to, kako slabo lahko alkohol v razgretem ozračju vpliva na kožo. Zato si raje privoščite tako imenovane lepotne, brezalkoholne koktajle, ki vsebujejo sestavine, znane po svojem blagodejnem učinku na bolj enakomerno polt, sijoče lase, močne nohte in čvrsto podporno kožno tkivo.

Koktajli poleti tečejo v potokih, večinoma alkoholnih. Alkohol res malce bolj sprosti in zniža raven stresnega hormona kortizola, nikakor pa ne gre za zdravo pijačo. Dehidrira namreč telo, povzroča glavobole in izsuši kožo, ki je že tako obremenjena s škodljivimi sončnimi žarki, vetrom, klorom in vročino. Kakšen koktajl si torej privoščiti, da boste lepoti naredili kar najmanj škode oziroma ji boste celo pomagali, da zasije v najlepši luči? Upoštevajte naslednje nasvete.

1. Izogibajte se soli

Omejite se na največ dva koktajla na dan in pred vsakim spijte velik kozarec vode. Vodo pijte tudi po koktajlu in čim večkrat čez dan. Koktajl naj bo prav tako brez soli in s čim manj sladkorja. Okus mu lahko izboljšate z vodo, v kateri ste namakali sadje ali zelišča (kumare, meto, baziliko, feferone …).

2. Brez rdečega vina

Čeprav je rdeče vino alkoholna pijača z največ antioksidanti, je zelo neprijetna za občutljivo kožo ali kožo, nagnjeno k rozaceji. Histamini v vinu poslabšajo stanje kože in povzročajo vnetja v prebavnem traktu. Poletni koktajl naj bo torej brez rdečega vina.

Preberite tudi: Ohladite se z ledeno borovničevo torto! Kliknite TUKAJ!

3. Čisto žganje

Če že ne gre brez alkohola, naj bodo v koktajlu le tako imenovane čiste žgane pijače, kot so vodka, gin in tekila, ki ne vsebujejo dodatkov oziroma kongenerjev – substanc, ki nastanejo med procesom fermentacije in povečajo intenzivnost opitosti ter prispevajo k procesu staranja kože.

4. Z agrumi

Sladke koktajle lahko nevtralizirate. Pomagajte si z limonovim ali limetinim sokom, za dodatek vitaminov pa lahko uporabite tudi sveže iztisnjene sokove (korenčkov, iz rdeče pese …).

Devica marija (alternativa bloody mary)

- 200 ml paradižnikovega soka
- brizg limonovega soka
- 2 kapljici tabasca
- ½ čajne žličke worcestrske omake
- ščep sveže mletega črnega popra
Vse skupaj nalijte v kozarec in dobro premešajte. Postrezite s steblom zelene.
Paradižnik je bogat z vitaminom C, ki spodbuja nastajanje kolagena v koži, jo varuje pred škodljivimi UV-žarki in celo izboljša njeno teksturo.

Nojito (alternativa mojita)

- 2–14 majhnih metinih listov
- 30 ml limetinega soka
- ¾ žličke ruma
- sladkor po okusu (čim manj)
- 120 ml sodavice (lahko tudi sprite)

V visok kozarec za koktajle dajte metine liste, limonov sok in sladkor. Napolnite kozarec z ledenimi kockami, rumom in sodavico. Dobro premešajte.

Limeta ima tudi lepotne koristi za kožo. Zmanjšuje vnetja in po nekaterih študijah celo preprečuje raka.

Belini

- 1 žlica breskovega pireja (ali gostega nektarja)
- 30 ml mineralne vode
- 15 ml limonovega soka
- grozdni sok z mehurčki

Breskov pire dajte na dno kozarca za šampanjec. Čezenj stisnite limonov sok, nato počasi nalijte mineralno vodo. Do vrha kozarca napolnite še z grozdnim sokom. Dobro premešajte.

Breskve in grozdje so polni antioksidantov, ki nevtralizirajo proste radikale in varujejo kožo pred prezgodnjim staranjem.