Blitvin gratin s trdo kuhanimi jajci
Za 4 osebe potrebujemo:
500 g sveže blitve ali lobode
4 dl mleka
2 žlici masla
2 žlici moke
¼ žličke muškatnega oreščka
poper
3–4 trdo kuhana jajca
50 g sira
4 žlice krušnih drobtin
brizg olivnega olja
Priprava:
Zelenjavo očistimo, stresemo v krop, počakamo, da voda znova zavre, nato blanširamo 1 minuto. Odcedimo in ohladimo.
Jajca olupimo in prerežemo na pol, sir naribamo. Pečico segrejemo na 190 do 200 stopinj.
V kozici raztopimo maslo, ga pomešamo z moko, kratko popražimo, nato postopno prilivamo mleko, pri čemer z metlico mešamo, da dobimo gladko bešamelno omako, kakor za lazanjo. Kuhamo 5 minut, začinimo z muškatnim oreščkom, soljo in poprom.
Blanširano zelenjavo stisnemo ob cedilo, da odteče čim več vode. Potem jo na deski na drobno narežemo ali v mešalniku sesekljamo ter nato stresemo v posodo. Vmešamo toplo bešamelno omako, po okusu solimo in dodatno začinimo.
Pekač namastimo, vanj zvrnemo špinačno zmes. Potresemo s sirom, nato med zelenjavo potopimo polovičke jajc.
Vse skupaj potresemo z drobtinami, poškropimo z olivnim oljem in v segreti pečici pečemo od 25 do 30 minut.
Sesekljano blitvo, špinačo in podobno zelenje vmešajmo med zmes za zdrobove in kruhove cmoke, njoke, domače rezance in med polento. Ne nazadnje tudi v juho, enolončnico ali v omako za lazanjo. Zelo priročno, kadar je treba obogatiti otroške obroke, »peteršilj« pa je najmanj sporna »zelenjava«.
Opomba: Če želimo jajca skriti, da postanejo presenečenje, sir potresemo po njih in ne že prej. Takšno z dvema rumenjakoma, ki je presenečenje že samo po sebi, pa le odkrijmo.
Za to jed je odličen sir z več maščobe, ki se dobro topi. Za navdušence pa priporočam kak zrel kozji ali ovčji sir za krepkejšo aromo.
Koristen nasvet: Jed spečemo v enem večjem modelu ali v več manjših, za vsakega jedca v svojem modelčku.
Omleta z mladim zelenjem in parmezanom
Za 1 osebo potrebujemo:
2 jajci
ščep soli, poper, muškatni orešček
1 žlico mleka ali smetane
maslo ali olje
100 g mlade blitve, lobode ali kopriv
2 žlici naribanega parmezana
Priprava:
Zelenje očistimo, operemo in stresemo v ponev, kjer ga na hitro podušimo, da oveni. Nato odstavimo, posolimo, malce ohladimo in na deski grobo narežemo.
Jajci, sol, poper, muškatni orešček in mleko dobro razžvrkljamo.
V ponvi segrejemo maščobo, vanjo vlijemo jajčno zmes, prav na hitro premešamo, nato pustimo, da se zmes enakomerno razlije po dnu ponve.
Ko je dno že zapečeno, zgornja površina pa je še napol mehka, omleto po polovici potresemo z mladim zelenjem, preostali del previdno preganemo na pol in ponev odstavimo.
Tako pustimo omleto počivati še minuto, da zakrkne tudi mehka sredica, nato jo zvrnemo na krožnik. Takoj ponudimo.
Različica: Uporabimo kak drug sir, za bolj rahlo omleto pa dodamo med jajca malo sladke smetane in zmes stepemo s stepalnikom. Brez težav dodamo še koščke šunke, klobase, hrenovke, tunine ali kose pečenih rib ...
Zeleni fritati
Za 4 osebe potrebujemo:
jajce
50 g moke
sol, muškatni orešček
2 pesti mladih listov blitve
1,25 dl mleka
maslo
Priprava:
V posodi gladko zmešamo jajce, mleko, moko, sol, muškatni orešček v testo za palačinke in ga pustimo 10 minut počivati na delovnem pultu, sicer, dlje, v hladilniku.
Liste blitve oplaknemo. V lonec nalijemo vodo in jo zavremo.
V krop stresemo blitvine liste, jih minuto blanširamo, napol ohladimo in na deski z nožem zelo na drobno narežemo ali v sekljalniku sesekljamo. Vmešamo jih v testo za palačinke.
V ponvi na maščobi spečemo dve ali tri malo debelejše palačinke/omlete.
Pečene zvijemo in vsako prečno narežemo na ozke trakove.
Ponudimo jih kot jušni vložek v ogreti bistri goveji juhi.
Koristen nasvet: Pečene fritate narežemo na manjše kose in posušimo v gospodinjskem etažnem sušilniku za sadje ali v ohlajajoči se pečici. Povsem suhe shranimo za pozneje.
Mesno-riževe kroglice z blitvo
Za 4 do 6 oseb potrebujemo:
500 g mletega mesa
100 g belega riža
15 g soli, ščep popra, limonina lupinica
muškatni orešček
500 g mlade blitve ali špinače
2 jajci
1–2 žlici drobtin
2 žlici naribanega parmezana
Omaka po želji:
2 pločevinki vloženega paradižnika ali 5 zrelih svežih paradižnikov, origano, 4 stroki česna, olivno olje, sol
Priprava:
Riž skuhamo do mehkega po navodilih na embalaži. Ohladimo ga. Blitvo blanširamo, dobro odcedimo in na drobno sesekljamo.
V skledo damo mleto meso, sol, poper, limonino lupinico, muškatni orešček, jajci, sesekljano blitvo, parmezan in ohlajen riž. Dobro premešamo, da so vse sestavine res enakomerno porazdeljene po vsej zmesi. Če je zmes zelo mokra, ji dodamo drobtine, vendar z njimi ne pretiravamo, sicer bodo kroglice manj sočne. Zmes pustimo počivati na hladnem eno uro.
Pečico vklopimo na 220 stopinj, pekač obložimo s papirjem za peko.
Z vlažnimi rokami oblikujemo približno 50 za oreh velikih kroglic. Razporedimo jih po pekaču in pečemo v ogreti pečici 15 minut. V tem času se kroglice lepo spečejo.
Za omako stremo česen in ga v ponvi na malo olivnega olja nežno popražimo. Dodamo paradižnik, začinimo z origanom, zavremo, nato zmanjšamo ogenj in pokrito kuhamo od 10 do 15 minut. Solimo.
Pečene kroglice ponudimo samostojno ali s paradižnikovo omako.
Kadar kuhamo zeleno zelenjavo, jo kuhajmo odkrito in kratek čas. Tako bomo ohranili privlačno barvo.
Koristen nasvet: Kroglice lahko pečemo v ponvi, vendar pri preobračanju tvegamo, da bodo razpadle. V pečici med peko gotovo obdržijo obliko. Pri taki peki tudi ne potrebujemo olja – prebrisano, kajne? Ta način je zelo primeren tudi za takrat, ko moramo pripraviti obrok za večje število jedcev. Brez težav jih pripravimo vnaprej ali shranimo v zamrzovalnik. Odlične so tako tople kot mrzle, vsekakor pa tudi kot imeniten hranilen prigrizek na vrtni zabavi.