Ljudje posameznikom, za katere velja tveganje dehidracije, zlasti med poletno vročino, zato pogosto svetujejo, naj iz diete izločijo vse pijače z vsebnostjo kofeina. Čeprav je nasvet dobronameren, je napačen.
Diuretično sredstvo je po definiciji sredstvo, ki povečuje izločanje seča, zato je diuretik načeloma vsaka tekočina, ki jo zaužijemo v veliki količini. Kofein je šibek diuretik, z rednim uživanjem pa se telo na ta učinek privadi že v štirih do petih dneh.
Učinek katere koli pijače na količino tekočine v telesu se z vidika hidracije izmeri kot razmerje med zaužito količino in količino zadržane tekočine v telesu. Zadnje raziskave kažejo, da imajo pijače, ki vsebujejo kofein, kot so kava, čaj in kokakola, podobno »sposobnost« zadrževanja tekočine v telesu kot voda ali športni napitki. Čeprav so lahko nekatere pijače s kofeinom, kot so kola in energijski napitki, za posameznika škodljive zaradi vsebnosti sladkorja, vam naj kofein z vidika ravnovesja tekočine v telesu ne povzroča sivih las.