Na spletu se je pojavila peticija, v kateri državljani Velike Britanije pozivajo angleško kraljico Elizabeto II., naj sama plača za prenovo Buckinghamske palače v vrednosti skoraj 370 milijonov funtov (431 milijonov evrov). Do danes je peticijo podpisalo že 132.000 ljudi.
Vrednost prenove, ki se bo pričela aprila prihodnje leto in naj bi trajala deset let, znaša 369 milijonov britanskih funtov oziroma 431 milijonov evrov.
Dela bodo financirana iz deleža, ki ga kraljeva družina letno prejme iz proračuna za vzdrževanje svoje posesti, v katerega prispevajo britanski davkoplačevalci. Ta delež se bo za čas obnove povečal s 15 na 25 odstotkov. Vlada je predlog poslala v britanski parlament, ki naj bi ga potrdil do marca prihodnje leto.
Veliko državljanov pa se ne strinja s finančnim načrtom za prenovo palače.
Pobudnik peticije Mark Johnson je dejal, da je veliko javnih organov v krizi in se spopadajo z varčevalnimi ukrepi, "sedaj pa kraljeva družina pričakuje, da bomo segli še globlje v žep in prenovili Buckinghamsko palačo. Bogastvo krone pa se niti ne da oceniti. To je z eno besedo, nezaslišano."
Kraljičino bogastvo je po podatkih britanskega tednika Sunday Times, ki je objavil seznam bogatih 2015, ocenjeno na približno 340 milijonov britanskih funtov in se je s tem uvrstila na 302. mesto najbogatejših Britancev.
Veliko ljudi, ki so podpisali peticijo, pa se v komentarjih pod peticijo strinja z Johnsonom.
"Obsceno je, da se od nas v času varčevalnih ukrepov pričakuje, da bomo plačali za kaj takega, ko pa bi lahko plačali prenovo s tem, da bi prodali eno od milijona umetnin ali starin, ki so v lasti krone," je komentiral eden od podpisnikov peticije.
Največja opozicijska laburistična stranka je sicer pozvala kraljevo družino, da pomaga pri plačilu dela stroškov, ki bodo nastali ob prenovi.
"To je javna stavba, javni spomenik, kulturna dediščina, v katero moramo vložiti denar, da jo ohranimo," je dejal član laburistične stranke John McDonnell in dodal, da če bo kraljeva družina želela prispevati za prenovo, se zagotovo ne bodo branili.
Do podobnega primera je prišlo že leta 1992, ko je požar uničil kraljevo palačo Windsor in davkoplačevalci niso želeli plačati obnove. Kraljica se je strinjala, da bo plačala 70 odstotkov stroškov za obnovo s tem, da je prvič odprla Buckinghamsko palačo za javnost in s tem ustvarila dodatni prihodek.