Avstralsko-libanonska oblikovalka burkinijev Aheda Zanetti opaža predvsem večje zanimanje med nemuslimankami.
V Avstraliji živeča Zanettijeva trdi, da je izraz burkini skovala prav ona, prve primerke teh kopalnih oblačil za muslimanke pa je izdelala pred več kot desetletjem. Po kontroverznosti, ki jo je sprožila prepoved burkinijev na francoskih plažah, oblikovalka opaža precejšen porast zanimanja.
"Vse skupaj je hektično," je povedala. "Prek spleta smo v nedeljo prejeli 60 naročil - vsa s strani nemuslimank," je dejala 48-letnica, ki običajno ob nedeljah zabeleži med 10 in 12 naročil.
S prodajnimi številkami za druge dni ni postregla, je pa dodala, da je od prepovedi v Franciji prejela številna sporočila podpore in le eno elektronsko pošto z neprijetno vsebino. Med drugim so ji pisale ženske, ki so prebolele raka, in druge ženske, ki lahka in hitro sušeča se dvodelna kopalna oblačila uporabljajo kot zaščito pred soncem.
"Podpora, ki jo prejemam, se na nek način giblje okoli opolnomočenja žensk (...) čutim, kot da sem svetovalka," je še dejala Zanettijeva. "Ženske pri tem stojimo skupaj. Rasa in religija pri tem ne igrata vloge."
Za prepoved nošenja burkinija se je pred nekaj dnevi odločila francoska Nica. Na tamkajšnjih plažah ženske ne smejo več nositi teh kopalk, ki skorajda v celoti pokrivajo telo, so odločili v tamkajšnji mestni hiši.
Nica je bila 14. julija prizorišče grozovitega napada, v katerem je radikalizirani Tunizijec s tovornjakom ubil 86 ljudi.
Pred Nico je burkinije - gre za izpeljanko iz besed burka in bikini - prepovedalo že več francoskih obalnih mest, kot prvi so se za to 28. julija odločili v Cannesu. Francoski premier Manuel Valls je prejšnji teden za tovrstne odločitve izrazil razumevanje.