Varanje je pogosto tudi v službi
Ne le frfotavi poletni večeri, tudi delovno okolje je primeren prostor za skok čez plot. V raziskavi, ki so jo pred leti izvedli na enem od slovenskih portalov, so ugotovili, da je skoraj tretjina aketirancev že imela razmerje na delovnem mestu, več kot petina pa je imela zgolj spolne odnose. 71 % anketirancev je redno ali velikokrat občevalo v prostorih podjetja.
Osnovni pogoj za zdravo, trajno in skladno spolnost je odgovorna in vzajemna ljubezen partnerjev, ki so osebnostno zreli, ki so med seboj kaj več kot samo partnerji, možje in žene. In seveda med vse to sodijo tudi spoštovanje in zaupanje ter zdrava komunikacija. Če svojemu partnerju ne znamo izraziti svojih potreb in želja, je tudi spolno življenje klavrno, partnerja sta spolno nezadovoljena, nesrečna, pojavijo se nevrotične težave, drug do drugega postajata nestrpna, zajedljiva, nesramna … Vse to pa še kako vpliva na vzdušje v partnerstvu in družini.
Spolna privlačnost
Pritrdila bi strokovnjakom, ki menijo, da so moški bolj obsedeni s spolnostjo, da jim ženski spol ni kos, saj si ženske v večji meri želijo in tudi potrebujejo ljubezen, in ne zgolj seksualni odnos. In kadar ima partnerica občutek, da ni dovolj ljubljena, dovolj zanimiva za svojega izbranca, zagotovo tudi njen moški ne bo zadovoljen z dejanskim odnosom. Večina svoje seksualne želje poteši na spolno privlačnih ženskah. Dogaja se, da se moški predaja seksualnim fantazijam, se spominja spolnega stika s kakšno od preteklih partneric ali pa se zaradi neizživete spolnosti doma znajde v postelji druge, če se partnerica ne potrudi biti privlačnejša. In ko tudi to ne izpolni njegovih spolnih želja, si spolnost kupi. To pa je seveda vzrok za žensko prostitucijo. Seveda je danes na trgu vse, kar je kupljivo. Je pa res, da je veliko prostitucije tudi v zakonih, saj ima marsikatera dama spolni odnos s svojim partnerjem izključno iz gole preračunljivosti, ki nima nobene zveze z ljubeznijo, privlačnostjo …
Dogaja se, da partnerica svojega partnerja ne vzburja več, prav tako on nje ne.
Spolnost brez ljubezni je lahko zdrava, četudi je samo na osnovi spolne privlačnosti, ni pa čustveno bogata, saj se težko izražajo čustva posameznega partnerja. Če prištejemo še slabo poučenost o spolnosti, je to dodatni dejavnik, da se partnerji znajdejo v stiski in se spolnemu odnosu izogibajo. Izogibanje spolnosti vpliva na oblikovanje značaja in celotno duševnost posameznika, in še kako je lahko potem govor o seksualni anoreksiji.
Dejavniki ogrožanja
In kaj je tisto, kar zmanjšuje spolno odzivnost? To je predvsem enoličnost v zvezi, ko spolni odnosi postanejo stvar rutine ali se jih lotevamo iz občutka dolžnosti. Dogaja se, da partnerica svojega partnerja ne vzburja več, pa tudi on nje ne. Nihče od njiju se ne potrudi, da bi bil za partnerja spolno vznemirljiv. Sledijo preobremenjenost, duševna ali telesna utrujenost, ki prispevajo k slabšemu odzivanju na spolne dražljaje. Pogosto se v zvezo prikrade strah, da bo v postelji kdo odpovedal, bodisi zaradi kakšnega dogodka, ki je vplival na trenutek nezmožnosti, bodisi se boji, da se ta spolna nezmožnost ne bi ponovila. Tudi prepiri ogrožajo spolnost, kakor tudi notranje blokade, ki so nastale zaradi bolezni, nesreče in ki poleg depresivnosti povzročajo velik upad želje po spolnem izražanju in zadoščenosti. Depresivni partner namreč v konfliktni situaciji ostaja v ponižni drži »trpečega« in se prepušča svojemu dominantnemu partnerju, ki zdrav odnos še bolj duši. Naj k vsemu temu dodam, da gre vzrok za »skok čez plot« – poleg spolne zavrtosti, neurejenega spolnega življenja doma – včasih iskati tudi v nadkompenzaciji lastnega omajanega samospoštovanja, samovrednotenja, ki se lahko pogosto iz partnerskega odnosa oziroma postelje prenese tudi na druga področja življenja (kariera, status, zasvojenosti, promiskuiteta in drugo).
Mag. Dragica Marta Sternad,
strokovnjakinja:
»Izogibanje spolnosti vpliva na oblikovanje značaja in celotno duševnost posameznika, in še kako je lahko govor o seksualni anoreksiji.«
Seksualna anoreksija
Učinkovit spolni odnos oziroma –konkretneje – nepozabnost vsakokratnega akta ni stvar gimnastike, viagre ali erotičnih pripomočkov. Varen in zdrav spolni odnos je nadgradnja medsebojnega čutenja in upoštevanja seksualnih preferenc drugega, kjer naj bi žensko vodilo »zaupati in prepustiti se«, moškega »občutiti in vživeti se«, oba skupaj pa enostavno »ustvarjati«. Povedano se nanaša predvsem na telesne občutke, ki pa so (ne)hote povezani z duhovnim, celo racionalnim stanjem posameznika. Ko se ženska ob svojem partnerju počuti varno, sprejeto, ljubljeno, spoštovano in jo ob tem vsaj ena njegova vizualna ali karakterna lastnost neznansko vzburja, ni razlogov, da ne bi imela tudi najbolj norega seksa. Ta pa je v vsakem primeru rezultat zdravih medosebnih odnosov. Ko teh ni, se z ene ali druge strani začnejo izgovori in blokade, ki so usodni tudi za zrelejše obdobje in pozno starost. Takrat spolnost počasi usahne, ostaneta pa ljubezen in nežnost. Ko ni želje, ni osnovnega pogoja za užitek. In ko moški ali ženska ne zmoreta več sprejemati, imeti rada, ljubiti, se o svojih željah in občutkih pogovarjati, ko zanemarita skrb za medsebojno privlačnost, je na pohodu seksualna anoreksija. Enostavneje, kot se sliši?!