Za hišo in dom

Poskusimo tako, kot je delala babica

sn
25. 6. 2016, 11.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Iz stare babičine skrinje smo potegnili nekaj nasvetov, kako rešiti katero od vsakdanjih težav. Tudi nekdaj so si ljudje znali pomagati, in to na načine, ki so danes nekoliko tuji, še vedno pa veljavni.

Profimedia

Da bi ohranili duh časa in verodostojnost, smo besedilu pustili malo patine časa in vam ga predstavljamo v takem jeziku, v kakršnem je bilo zapisano. Morda vas pritegne v tolikšni meri, da katerega od napotkov preizkusite tudi v svojem življenju.

Jajca

Zamrznjena jajca postanejo zopet uporabna, če jih odtajaš v slani vodi. Treba jih je kmalu porabiti, ker se ne ohranijo dolgo. Neomita jajca se ohranijo dalje kakor omita. Jajce, ki še ni pokvarjeno, a ima nekaj duha, izgubi duh, če ga raztepeš na krožniku in pustiš nekaj časa na čistem prepihu.

dreamstime
Ni vseeno, kako prišijemo gumbe.

Kako moramo ravnati, ako se nam je jed pripalila

Zapaljene jedi, v kateri je moka, ne mešaj, ampak vzemi lonec in ga postavi v mrzlo vodo; tako izgine neprijetni okus po pripaljenju. Jed prelij v čist lonec in kuhaj naprej, a moraš jo cel čas mešati. Tudi drugih pripaljenih jedil ne mešaj in ne prilivaj vode. Z zajemalko pozorno odvzemi, kar ni pripaljenega, in deni v lonec, katerega dno si polila z vodo ali z mastjo. Za mleko imej vedno posebne posode, da se ti ne zapali, poplakni vselej lonec z mrzlo vodo, potem šele vlij vanj mleko.

Fotografije čistimo najbolje, če jih previdno obrišemo s koščkom sveže žemlje.

Poraba krompirja mesto mila

Malokomu bo znana poraba krompirja mesto mila ali žajfe za snaženje perila itd. Krompir se skuha napol, tako da v roki ne razpade. S takim krompirjem se drgne tako kakor z milom. Krompir naredi perilo veliko bolj čedno in bolj belo nego milo. Rute in tkanine, posebno svilnate, ki so barvane s slabimi barvili, je bolje s krompirjem snažiti, ker ta ne razje ne tkanine ne barve.

dreamstime
Tudi za čiščenje bisernih ogrlic so stara navodila posebna, a preprosta.

Kako odstraniš madeže od črnila?

Babica svetuje

Gost jesih zopet lepo očistiš, če priliješ na vsak liter dve mali žlički sladkega mleka in ga pustiš štiriindvajset do oseminštirideset ur na miru stati. 

Madeže od črnila na parketnem podu odstraniš s sokom limone. Limono prereži na dvoje ter drgni s polovico madež, dokler ne zgine. Nato dotično mesto izperi z vročo milnato vodo. Če se je črnilo šele razlilo, je dobro najpreje posuti z žaganjem, ki črnilo posrka. Pri drgnjenju z limono pazi, da ne omažeš čistih delov poda.

Sveže madeže od črnila v tkaninah dobro izperi z mlekom, limonovim sokom ali limonovo kislino, ki jo raztopiš v vroči vodi. Tkanino nato večkrat izplakneš z vročo vodo. Iz volne, tepihov itd. spraviš madeže od črnila na sledeči način: madeže nakapljaj z mlekom, ki ga čez pet minut posuši s čisto vato. To postopanje ponavljaj, dokler madež ne izgine, nakar izperi z milnato vodo in s prtičem osuši.

Kako lupiš jabolka kakor kuhan krompir

Namoči jih eno minuto v vreli vodi, potem se jim lupi koža kakor kuhanemu krompirju. Enako ravnaj s slivami ali češpljami.

Madeži od črešenj

Iz perila jih odstranimo na sledeči način: kakor hitro madež nastane, izperemo onesnaženo perilo v mlačni, milnati vodi, potem ga namočimo v mleko in ga pustimo tam nekaj ur. Na ta način madež popolnoma izgine.

Madeže od črnih črešenj osnažimo tudi lahko takole: osnaženo perilo namočimo za 24 ur v kislem mleku in ga potem operemo v mlačni, pozneje v gorki vodi.

dreamstime
Ni vseeno, kako z rožami ravnamo pozimi.

Kako trdo meso mehko skuhaš?

Da trdo meso mehko skuhaš, prilij, ko se je meso v loncu spenilo, nekoliko žganja ali ruma (na 4 kg zadošča eno žlico). Najbolj trdo meso postane mehko ter nima nobenega okusa po žganju.

Kako odstranimo oljnate barve iz lesa?

Lise oljnate barve v lesu najbolje odstranimo tako, da obarvani les drgnemo z deževnico, v kateri je raztopljenega nekaj luga in košček ugašenega apna.

Čiščenje bisernice

Stvari, izdelanih iz biserovine, nikdar ne čistimo z milom. Očistimo jih z vodo, v katero smo dali malo ilovice.

Če se je črnilo šele razlilo, je dobro najpreje posuti z žaganjem, ki črnilo posrka. 

Blato iz obleke ...

… odstranimo na sledeči način. Najprej pustimo blato, da se popolnoma posuši. Nato ga izmencamo in temeljito izkrtačimo iz blaga. Potem vzamemo krompir, ga prerežemo čez polovico in z njim dobro pomažemo madež. Le-ta izgine in blago ostane snažno.

Da bodo cvetlice pozimi cvetele …

… poskrbimo za primerno gorkoto. Napačno bomo napravili, če bomo postavili rastline preblizu peči ali celo na peč. Njih mesto naj bo na oknu ali blizu njega, kjer dobijo tudi primerno svetlobo. Pozimi cvetlic ne smemo zalivati preveč, a kadar jim zalivamo, jim nalijmo dobro. Obenem tudi operemo prah in drugo nečednost z listja. Poskrbimo tudi za svež zrak. Da bo ta nekoliko bolj vlažen, postavimo na peč lonec vode. Jako hvaležne zimske cvetlice so: klinčki, tulipani, hijacinti, mačehe, cinerarije, ciklame, trobentice, pelargonije, jurjovke (narcisi), begonije in druge.

Profimedia
Bogato znanje naših babic lahko prav koristno prenesemo v sodobne čase.

Kako čistimo fotografije

Fotografije čistimo najbolje, če jih previdno obrišemo s koščkom sveže žemlje, seveda s sredico brez skorje.

1 žlica žganja, ki jo dodamo v vodo, je dovolj, da zmehča 4 kilograme trdega mesa.

Zakaj se gumbi tako hitro odtrgajo?

Zato, ker so navadno pretrdo prišiti, to se pravi, da je bil pri šivanju sukanec (cvirn) pretrdo zategnjen. Pri gumbu, ki je pretrdo prišit, se mora gumbnica s silo zriniti med gumb in blago. Pri tem sukanec, s katerim je gumb prišit, trpi toliko, da se kmalu odtrga, naj bo še tako močan. Če prišijemo gumbe bolj narahlo, se ne odtrgajo tako hitro. Pri debelem blagu lahko prostor med gumbom in blagom meri en centimeter; seveda pa je treba nitke dobro oviti s sukancem.