Zanimivosti

Tako je bila lačna, da je pojedla svoje čevlje

J.P.
14. 1. 2016, 12.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

71-letnico so zaradi akutnih bolečin z njenega doma, ki je od najbližjega mesta oddaljen več kot 100 kilometrov, s helikopterjem prepeljali v bolnišnico.

Vztraja na domačiji, kjer počiva njena družina.

Agafja z edino družbo, ki jo ima.

Tako je ukazal Aman Tulejev, guverner Kemerovske oblasti v Sibirskem zveznem okrožju. Agafja Ljkova se menda že počuti bolje. V bolnišnici v Taštagolu bo teden dni ostala na opazovanju, potem pa bo skoraj gotovo hotela domov, čeprav priznava, da so vremenske razmere – tudi 40 stopinj Celzija pod lediščem – nemogoče. Ponagajati ji znajo tudi lisice in medvedi.

Agafja je četrti otrok Karpa in Akuline, prvih 35 let svojega življenja pa ni imela stikov z nikomer zunaj družine. Njen oče iz civilizacije pobegnil leta 1936, ko je komunistična patrulja na polju, na katerem sta delala, ustrelila njegovega brata. Zbral je nekaj osnovnih potrebščin ter z ženo Akulino, 9-letnim sinom Savinom in dve leti staro hčerko Natalijo odšel v gozd. Z leti so prodirali vse globje v tajgo, med smrekami pa postavljali vedno nove koče. Ko so njihovi kovinski lonci razpadli, so morali živeti od krompirja, pomešanega z ržjo. Strelnega orožja niso imeli, soli tudi ne, kruha pa niso znali narediti.

Ponagajati ji znajo tudi lisice in medvedi.

Huda zima je leta 1961 pokončala vse, kar so imeli na vrtu. Takrat so pojedli svoje usnjene čevlje. Mraz in pomanjkanje hrane sta bila preveč za Akulino, ki je tistega leta umrla. Ko jih je leta 1978 povsem slučajno odkrila skupina geologov, so ostali na svojem (Agjafa je takrat menda zaradi dolgih let v osami govorila povsem nenavaden jezik). Sprejeli so le sol, nože, vilice in ročaje. Razen tega so se sodobnemu svetu povsem odpovedali. Da se je druga svetovna vojna začela in končala, sploh niso vedeli. Dve leti pozneje so umrli še trije od štirih otrok – Savinu in Nataliji so odpovedala ledvica, Dimitrij pa je umrl zaradi pljučnice. Oče se leta februarja 1988 ni prebudil iz spanja, Agafja pa kljub visoki starosti vztraja na odročni domačiji.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

K sreči zanjo skrbi prej omenjeni guverner, tako da ima vedno vse, kar potrebuje – tako ona kot njene koze.

Preganjani zaradi vere

Domovanje sredi divjine, kjer so se borili za obstanek.

Agafja je pripadnica tako imenovane Stare vere – verskega gibanja, ki se je v 17. stoletju odcepilo od Ruske pravoslavne Cerkve. Preganjani so bili tako pred kot po oktobrski revoluciji.