Apple je pojav škodljive programske kode potrdil več dni po tistem, ko so strokovnjaki iz ameriškega podjetja za kibernetsko varnost Palo Alto Networks razkrili, da Applov sicer običajno varen sistem očitno ni pravočasno odkril s škodljivo programsko opremo okuženih mobilnih aplikacij.
Šlo naj bi za več kot 300 mobilnih aplikacij, ki so priljubljene na Kitajskem, med drugim za aplikacijo za takojšnje sporočanje WeChat. Okužene naj bi bile s škodljivo programsko opremo XcodeGhost, ki naj bi omogočala dostop do uporabnikovih osebnih podatkov, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Omenjene aplikacije so že umaknili iz spletne trgovine, z razvijalci pa že sodelujejo, da bi zagotovili, da pri obnovi aplikacij uporabljajo ustrezno različico razvijalskih orodij Xcode.
Škodljiva programska oprema se je v mobilne aplikacije namreč prikradla prek računalniške kode, naložene v neko kitajsko oblačno storitev za izmenjavo datotek, ki jo uporabljajo kitajski razvijalci aplikacij. Ti naj bi jo tako nevede vnesli v svoje aplikacije.
Skupina za boj proti cenzuri Greatfire.org, ki spremlja kitajske internetne omejitve, je zadevo označila za najbolj obsežno razširitev škodljive programske opreme v zgodovini Applove spletne trgovine z aplikacijami.
Gre za močan udarec ugledu te ameriške tehnološke družbe. Apple je namreč doslej s svojim strogim režimom pregleda vsake aplikacije načeloma zagotavljal, da so bile aplikacije brez škodljive programske kode. Obenem je Kitajska Applov drugi največji trg.