Zanimivosti

Klal upornike, nato pa živel na svobodi

R.T.
1. 8. 2015, 18.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zloglasni nemški vojni zločinec, znan kot »lyonski klavec«, je po drugi svetovni vojni s pomočjo zahodnih obveščevalnih služb dobil drugo priložnost.

Twitter

Na roko napisani spomini razkrivajo, da je Klaus Barbie osebno mučil pripadnike francoskega odporniškega gibanja, po nekaterih ocenah pa naj bi bil vpleten v smrti 14.000 ljudi. Spomine so filmarjema Petru Muellerju in Michaelu Muellerju posredovali Barbiejevi odvetniki, potem ko je ta zaradi raka septembra leta 1991 umrl. Barbie, ki se je po vojni preimenoval v Klausa Altmanna, je postal lutka ameriške obveščevalne službe CIA in nemške BND.

O njegovem življenju po drugi svetovni vojni bo podrobneje spregovoril dokumentarec, ki bo luč sveta ugledal v začetku septembra. 

V Boliviji, kamor je prebegnil, so ga zaposlovali brutalen vojaški diktator, mamilarski baroni in prekupčevalci z orožjem. Tako naj bi sodeloval s Pablom Escobarjem in Robertom Suarezom – bil je vez med vojsko, politiko in prekupčevalci, z umazanim denarjem od preprodaje drog pa je na oblast v Boliviji spravil generala Luisa Garcio Mezo. Njegovi spomini nadalje razkrivajo, da je živel strahu, da bo Bolivija – ta mu je v svoji vojski dodelila čin polkovnika – podobno kot Kuba zapadla v komunizem. Zato je podprl Mezo, ki je bila leta 1983 obsojen na 30-letno zaporno kazen. Še vedno je v ječi, o svojem sodelovanju z Barbiejem pa še ni spregovoril. Lyonskega klavca, ki je bil v Franciji po vojni obsojen na smrt, so v francoske roke izročili leta 1983. Umrl je med prestajanjem dosmrtne kazni za zločine, ki jih je zagrešil v Lyonu.

Poudarek1: Umrl je med prestajanjem dosmrtne kazni za zločine, ki jih je zagrešil v Lyonu.