Biologom je uspelo posneti, kako ta majhna bitja med hranjenjem z algami uživajo tudi majhne drobce plastike. Videoposnetek je tako dokaz, da odpadla plastika, ki roma v oceane, izredno vpliva tako na morski živelj kot tudi na sam ekosistem.
Več kot polovica vseh plastičnih odpadkov, ki končajo v oceanih, prihaja iz petih držav.
Strokovnjaki ocenjujejo, da v oceanih vsako leto konča osem milijonov ton plastike. Določeni plastični artikli, denimo plastične vrečke, so zasnovani tako, da v okolju razpadejo na manjše dele, ki pa niso nedolžni, le vpliv, ki ga imajo na plankton, je bil do nedavnega povečini spregledan. Kot pravijo strokovnjaki, so prepoznali vsaj trinajst organizmov, ki zmorejo uživati plastiko. To bi lahko bil eden od ključnih načinov, kako kemikalije iz plastike končajo v prehranjevalni verigi. In če se plankton na račun zaužite plastike manj prehranjuje z algami, to pomeni, da bitjem, ki se prehranjujejo z njim, nudi manj energije in manjšo hranilno vrednost.
Onesnaževalci
Več kot polovica vseh plastičnih odpadkov, ki končajo v oceanih, prihaja iz petih držav: Kitajske, Indonezije, Filipinov, Vietnama in Šrilanke. Edina zahodna industrializirana država na seznamu dvajsetih največjih onesnaževalcev s plastiko so Združene države Amerike. Zasedajo dvajseto mesto. Za primerjavo: Kitajska, ki je zaslužna za 28 odstotkov vse plastike v oceanih, jo tja odvrže 2,4 milijone ton. 77.000 ton, kolikor znaša ameriški doprinos, predstavlja manj kot en odstotek vse plastike v oceanih.