Nenavadno veliko število komarjev je posledica več dejavnikov, kot je visok vodostaj Drave in Donave v spomladanskih mesecih, kar je prispevalo, da so se v kratkem roku pojavile tri generacije komarjev, je za hrvaške medije pojasnila Mirta Sudarić Bogojević z biološkega oddelka.
Osiječani se vsako poletje borijo proti komarjem. Tudi nekatere oglaševalske kampanje za sredstva za boj proti komarjem med drugim izpostavljajo učinkovitost svojih preparatov z opombo, da so jih potrdili prebivalci največjega slavonskega mesta.
Dodala je, da je zapraševanje komarjev iz zraka treba opravljati na širšem območju, posebej ob koritu Drave in ne samo na območju mesta. Razlog za veliko število komarjev je tudi prepoved uničevanja komarjev v zavarovanem naravnem parku Kopački rit.
Na nadležne žuželke je v hrvaškem saboru opozoril poslanec Hrvaške demokratske zveze Slavonije in Baranje (HDSSB) Krešimir Bubalo, ki je v sredo omenil tudi primer v vasi Erdut ob Donavi, kjer so našteli 500 pikov komarjev v 15 minutah. Dejal je še, da ljudje zaradi komarjev ne morejo biti na prostem po sončnem zahodu in se vprašal, kdo bo odgovoren, če bodo komarji prenašali bolezni.
Zahteval je 40 milijonov kun (5,2 milijonov evrov) iz rezerv državnega proračuna za boj proti komarjem na vzhodu države. V Osiješko-baranjski županiji je več kot 60.000 hektarjev vodnih območij.