Zanimivosti

O njem so posneli film Čudoviti um. Pa ste vedeli, da je genij pozneje ozdravel?

J.P.
9. 6. 2015, 12.51
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Matematik in ekonomist John Forbes Nash se je več desetletij boril s paranoidno shizofrenijo. O njegovem življenju je bil leta 2001 posnet film Čudoviti um, ki je prejel štiri oskarje. Leta 1994 je prejel Nobelovo nagrado za ekonomijo.

Twitter

John Forbes Nash si je pozneje od bolezni opomogel, menda brez pomoči zdravil. Prve simptome shizofrenije je razvil v petdesetih letih prejšnjega stoletja, nedolgo po tistem, ko je pustil svoj pečat na področjih teorije iger, diferencialne geometrije in parcialnih diferencialnih enačb. Njegovo obnašanje ni bilo več enako, večkrat je bil hospitaliziran, jemal je antipsihotična zdravila. Vendar pa se mu je stanje tri desetletja pozneje nekako izboljšalo. Sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja je v elektronskem sporočilu nekemu svojemu prijatelju zapisal: »Brez zdravil razen naravnih hormonskih sprememb staranja sem se izkopal iz nerazumnega razmišljanja.« Nash in njegova žena Alicia sta umrl v prometni nesreči v New Jerseyju 23. maja 2015, potem ko sta se vračala domov s podelitve nagrade za Nashevo življenjsko delo. On je imel 86, ona 82 let.

Zgodovina raziskav

V tridesetih letih prejšnjega stoletja, še preden so bila na voljo zdravila za shizofrenijo, so raziskave pokazale, da se je približno 20 odstotkov pacientov pozdravilo samih od sebe. Sodeč po bolj nedavnih raziskavah pa je z zdravljenjem mogoče remisijo bolezni doseči pri 60 odstotkih pacientov. Ni znano, zakaj se stanje izboljša le nekaterim bolnikom, vendar pa je raziskovalcem uspelo prepoznati nekaj dejavnikov, ki bi lahko vplivali na razvoj bolezni. Tako imajo boljše možnosti tisti, ki prvo epizodo psihoze (izguba stika z resničnostjo) doživijo v zrelih letih, kot denimo najstniki. Nash je simptome shizofrenije razvil pri 30 letih, med drugim halucinacije in blodnje.

Twitter

S paranoidno shizofrenijo se je boril več desetletij in jo na koncu premagal. Povsem brez zdravil.

Tu so še družbeni dejavniki – redna zaposlitev, podpora skupnost in pomoč družine –, ki vplivajo na ugoden izid. Nash je užival podporo kolegov, ki so mu pomagali z zaposlitvami, in ženo, ki je v svoji hiši skrbela zanj tudi po ločitvi. Nekateri raziskovalci so nadalje mnenja, da se stanje shizofrenikov lahko sčasoma izboljša s starostjo. Seveda obstajajo izjeme, katerim se stanje poslabša, predvsem na račun nepravilnega zdravljenja ali pomanjkanja le-tega ter pomanjkanja podpore.

Zagotovila, da si bo nekdo od shizofrenije opomogel, namreč ni, samo z nadaljnjimi raziskavami pa si lahko obetamo načinov za zdravljenje bolezni in njeno preprečitev.