Zanimivosti

Da, tudi to so počeli Rusi!

M.J.
23. 5. 2015, 21.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V maju leta 1970, so Rusi pričeli z vrtanjem najgloblje luknje, ki jo je kadarkoli napravil človek. Več lete kasneje so celoten projekt ustavili, saj so temperature v globini postale previsoke.

Obdobje hladne vojne je bilo obdobje hitrega oboroževanja in obenem tudi napredka znanosti, tudi tistih, ki niso neposredno povezane z vojno industrijo. SSSR je tako v začetku leta odobrila načrt za kopanje v globino in sicer brez posebnega cilja. Plan je bilo vrtati, tako dolgo, kot bo to mogoče.

Za lokacijo vrtanja so izbrali polotok Kola, projekt pa so poimenovali Supergloboka vrtina na Koli. Z njegovo pomočjo so želeli ruski znanstveniki pridobiti vpogled v razmere, ki vladajo globoko pod Zemljinim površjem; kakšna je kemijska sestava tal, kakšne so fizikalne lastnosti in kakšna je temperatura.

Da bi jim to uspelo, so si Rusi izmislili in zasnovali številne inštrumente. Ne samo za vrtanje, temveč tudi za podmazovanje vrtalnika in meritve na teh globinah.

Med leti vrtanja so iz glavnega jaška potegnili različne najdbe, najgloblji izmed njih pa je v globino meril 12.262 metrov. To je bila do leta 2008 tudi največja globina, katero je človek uspel doseči pod Zemljinim površjem, obenem pa tudi globlja od najnižje točke Tihega oceana.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

No, Rusi na koncu z doseženim niso bili zadovoljni. Do leta 1993 so namreč želeli doseči globino 15 kilometrov, to pa so jim preprečile visoke temperature. Na globini 12 kilometrov so pričakovali temperaturo okoli 100 stopinj Celzija, dejansko pa je bila za 80 stopinj Celzija višja.

Na temelju teh podatkov so Rusi ocenili, da je temperatura na 15 kilometrih globine vsaj 300 stopinj Celzija, njihova mehanizacija pa tega ne bi zdržala. Že na doseženi globini so se kamnine obnašale kot plastika.

Poleg temperature je znanstvenike presenetilo tudi odkritje vode in sicer na globinah, za katere so pričakovali da so popolnoma suhe, ko tudi odkritje fosilov na vrtoglavi globini 6,7 kilometra.

Z vrtanjem so nadaljevali vse do leta 2005, celotno operacijo pa so ustavili leta 2008, ko so znanstveniki objekt tudi zapustili. Čeprav je njihov dosežek impresiven, je 12 kilometrov le tretjina Baltiškega ščita, debelega 35 kilometrov. Da poenostavimo; Rusi so prišli 'le' do 0,002 odstotka Zemljine globine.