Zanimivosti

Osem let ujet v bizarni časovni zanki

J.P.
25. 1. 2015, 15.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Triindvajsetletni britanski študent je zaradi bizarnega primera kroničnega deja vuja moral opustiti študij. Neimenovani študent je celo nehal gledati televizijo, poslušati radio ali brati časopise, saj se mu je zdelo, da je vse že videl.

Arhiv Svet24

Ker ne trpi za katero od nevroloških bolezni – takšni ljudje običajno pogosteje doživljajo deja vuje – , so zdravniki temu primerno osupli. Pri omenjenem osebku naj bi jih sprožali napadi panike. Tako bi triindvajsetletnik lahko bil prvi primer osebe, ki deja vu doživlja iz strahu. Ti pojavi so namreč pogostejši pri ljudeh, ki doživljajo epilepsije senčnega režnja. Vendar pa slika možganov pri omenjenem študentu ni pokazala nikakršnih znakov tovrstnih napadov. Prestal je tudi vrsto psiholoških testov, da bi preverili njegov spomin, ki se je izkazal za povsem normalnega.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Če se torej izkaže, da so epizode deja vuja povezane s tesnobo, bi to lahko bil prvi primer psihogenega deja vuja – deja vuja, ki ga sproži tesnoba in ne nevrološko stanje, kot sta demenca ali epilepsija. 

Deja vuji so se mu prvič pojavili po tistem, ko je leta 2007 začel s šolanjem na univerzi. Znano pa je, da je pogosto izkušal tesnobo, predvsem strah pred mikrobi, zaradi česar se je tuširal tudi po trikrat na dan. Zaradi anksioznosti in slabega razpoloženja naj bi torej začel doživljati deja vuje, menijo britanski zdravniki. Na začetku so te epizode trajale po nekaj minut, poznejše pa so lahko trajale tudi dlje. Bolj kot do, da je izkušal občutke že videnega, ga je mučilo to, da se mu je zdelo, kot da predhodne izkušnje pridobiva iz svojega spomina. Če se torej izkaže, da so epizode deja vuja povezane s tesnobo, bi to lahko bil prvi primer psihogenega deja vuja – deja vuja, ki ga sproži tesnoba in ne nevrološko stanje, kot sta demenca ali epilepsija. 

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja