Austenu Heinzu je uspelo vnovič pritegniti pozornost javnosti. Izjavil je namreč, da namerava s svojim podjetjem povsem običajnim ljudem omogočiti, da bi ti doma ustvarjali umetne organizme. Direktor podjetja Cambrian Genomic namreč napoveduje mrko prihodnost, v kateri ni nič naravnega in v kateri je vse produkt laboratorijskega dela. Heinz namreč odkrito priznava, da bi v njegovi nori viziji lahko nastradali prav vsi ljudje na tem planetu, a se on za to ne briga. Zanj je poglavitna demokratizacija tovrstnih stvaritev, s svojim podjetjem pa bi rad takšno početje razširil po celem svetu.
Konec življenja, kot ga poznamo.
Rad bi, da stvarjenje sintetičnega življenja ne bi bilo regulirano
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Heinz načrtuje, da bi bila tehnologija za ustvarjanje DNK, kakršno je razvil v času svojega študija elektro inženiringa v Južni Koreji, na voljo vsem. Tako bi lahko vsakdo za le nekaj centov ustvarjal lastno sintetično življenje. Omenjeno podjetje tovrstne usluge že nudi raznim farmacevtskim gigantom, vendar pa bi radi to prakso razširili. Ljudje bi tako lahko ustvarjali genetsko modificirane otroke, ljubljenčke in rastline. Vse, kar omenjenemu podjetju in njegovemu direktorju stoji na poti, so regulacije, ki v idealnem svetu naravo ščitijo pred sadističnim vmešavanjem. Vseeno pa Heinz upa, da mu jih bo uspelo odpraviti. »Nočemo, da bi industrija bila regulirana,« je povedal. »Najpomembnejše vprašanje se zato glasi, kako demokratizirati to kreacijo, brez da bi morali pobiti vse ljudi na planetu?«
Vse, kar omenjenemu podjetju in njegovemu direktorju stoji na poti, so regulacije.
Stvaritev sintetičnega življenja z izboljšavo DNK
Morda se to na prvi pogled zdi norost, a dejstvo je, da obstajajo sponzorji, ki podpirajo te in druge poskuse božjih razsežnosti. Heinzovemu podjetju je tako uspelo s pomočjo več kot stodvajsetih zasebnih vlagateljev, ki verjamejo v njegove ideje, zbrati dobrih osem milijonov evrov. »Ljudi, kot je Austen Heinz, ki hočejo modificirati prihodnje generacije, je potrebno jemati resno,« je dejal Marcy Darnovski, izvršni direktor Centra za genetiko – skupine, zadolžene za bioetiko s sedežem v Berkeleyju v Kaliforniji. Kar predlaga Heinz je namreč evgenika – družbena filozofija, ki zagovarja izboljševanje človeških dednih lastnosti z različnimi oblikami posegov –, čeprav sam ta izraz zavrača. »Menim, da je projekt veliko bolj zapleten, kot pa priznava,« je še dodal Darnovski. »Vseeno pa je skrb vzbujajoč.«