Zanimivosti

Za Ljubljanski grad je leto 2014 rekordno leto

STA/J.P.
22. 1. 2015, 09.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ljubljanski grad je lani obiskalo skoraj 1.130.000 obiskovalcev, kar je največ do sedaj. Od začetka obratovanja tirne vzpenjače se je z njo prepeljalo več kot 2.132.000 potnikov, od tega v lanskem letu rekordnih 318.000 ljudi. Med tujci prevladujejo obiskovalci iz Velike Britanije, Italije, Nemčije in ZDA, so sporočili iz zavoda Ljubljanski grad.

Arhiv Svet24

Po oceni direktorice zavoda Mateje Avbelj Valentan je bilo preteklo leto uspešno. Največji dnevni obisk so zabeležili 9. avgusta, ko je grad obiskalo 9170 ljudi. Nekaj dni kasneje, 16. avgusta, pa so na tirni vzpenjači zabeležili največji dnevni rekord, prepeljali so 2670 potnikov.

V grajskih prostorih se je odvilo 379 prireditev, kar po mnenju zavoda dokazuje, da je grad živahno kulturno središče prestolnice. Izpeljali so 966 vodstev, odprli prenovljeni Belo in Modro dvorano ter zaključili tehnični del projekta Lutkovni muzej na Ljubljanskem gradu.

Zavod Ljubljanski grad pričakuje, da bo poslovni rezultat za lani skladen s finančnim načrtom. 

1. aprila lani so organizirali premierni vodeni ogled Časovni stroj in v okviru rednih terminov do konca leta izvedli 445 vodstev popotovanja skozi bogato grajsko zgodovino. Ob tem so skozi celo leto izvedli še 521 vodstev za skoraj 8960 oseb.

Število poročnih obredov se je lani v primerjavi z letom poprej s 691 znižalo na 518. To v zavodu pripisujejo odločitvi ljubljanske upravne enote, da je Ljubljanski grad uradna lokacija za sklepanje zakonske zveze le ob sobotah.

Na kulturno-umetniškem področju so lani izvedli 206 prireditev v okviru glasbenega, likovno-galerijskega, izobraževalnega, uprizoritvenega programa ter tradicionalnih dogodkov. Ob 2000-letnici rimskega mesta Emone so sredi leta dobili novo stalno razstavo iLjubljana, ki obiskovalce vabi k raziskovanju mesta skozi 4500 let poselitve.

Med pomembnejšimi lanskimi projekti so izpostavili še obnovo poslikav in razsvetljave v grajski kapeli, na dvorišču in pod mostom ter obnovo študentske poti na grad.

Zavod Ljubljanski grad pričakuje, da bo poslovni rezultat za lani skladen s finančnim načrtom. Za pokrivanje programskih stroškov je ustanoviteljica Mestna občina Ljubljana zagotovila sredstva v višini 135.000 evrov. Občina prispeva tudi delež za plače in za del materialnih stroškov, razliko pa Ljubljanski grad pokriva iz lastnih sredstev.

Kot še ocenjujejo v zavodu, bodo za lansko leto imeli minimalni presežek prihodkov nad odhodki. Predvideni prihodki bodo 3.160.000 evrov, natančnejši podatki o poslovanju pa bodo znani ob zaključnem računu.