Zanimivosti

Pri 23 letih ima 24 otrok

STA
25. 4. 2014, 21.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Ruandec Jean Claude Nkusi je star 23 let, ima pa kar 24 otrok. A ti nimajo njegovih genov, vse, kar imajo skupnega, je to, da so preživeli genocid leta 1994, v katerem je umrlo 800.000 ljudi. Jean Claude je eden izmed številnih mladih v Ruandi, ki so v od vojne razdejani državi ustvarili t. i. umetne družine s ciljem pomagati žrtvam.

Jean Claude pripada etnični skupini Tutsijev in je član organizacije Združenje študentov, preživelih genocida (AERG). To je leta 1996 ustanovilo 12 študentov Univerze Ruanda, odtlej pa so se razširili na več kot 43.000 univerz in srednjih šol po vsej državi, na svoji spletni strani poroča ameriški CNN.

AERG umetne družine svojih članov ustvarja na podlagi tega, katero šolo oz. univerzo obiskujejo. Ko družina nastane, se njeni člani zberejo in demokratično izvolijo "očeta" in "mater" iz svojih vrst. Tovrstne družine ne živijo skupaj, si pa medsebojno pomagajo, ko gre za finance in druga vprašanja.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Kot je pojasnil eden izmed koordinatorjev AERG Daniel Tuyizere, so Ruandci navajeni živeti v velikih družinah, a med genocidom je bilo pobitih veliko ljudi. "S tem smo se spopadli tako, da smo ustvarili umetne družine, da bi se lahko vrnili tja, kjer smo bili," je dodal. Gre za nujnost, je dodala koordinatorka AERG Constantine Rukundo. "Potrebuješ nekoga, ki skrbi zate," je povedala in pojasnila, da je cilj, da tovrstne družine ostanejo skupaj za vedno.

Po ocenah Unicefa je zaradi genocida v Ruandi 95.000 otrok postalo sirot. Od tega jih je bilo 70 odstotkov priča umorom ali drugemu nasilju, številni so bili sami žrtve nasilja ali posilstev. Težave so se zanje nadaljevale tudi po letu 1994. Do leta 2001 je po ocenah 264.000 ruandskih otrok zaradi aidsa, ki je bil v veliki meri posledica posilstev, izgubilo enega ali oba starša.

Številni mladi zaradi tega danes živijo v revščini in brezdomstvu ter trpijo zaradi travm in pravnih vprašanj. Med drugim so zaradi smrti staršev številnim zasegli zemljo, ko so bili premladi, da bi se temu uprli.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja