Zanimivosti

Uporaba poskočila za 17.000 odstotkov

STA / S.R.
19. 11. 2013, 11.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Avtorji uglednih slovarjev angleškega jezika Oxford Dictionaries so za angleško besedo leta razglasili besedo "selfie". Izraz označuje fotografski portret, ki ga portretiranec posname sam, pogosto z namenom objave na spletnih družbenih omrežjih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pri Oxford Dictionaries na podlagi svojega raziskovalnega orodja ugotavljajo, da je pogostost uporabe besede "selfie" v zadnjem letu poskočila za 17.000 odstotkov.

Z izborom besede leta se jezikoslovci poklonijo inovativnosti angleško govorečih ljudi, ki se soočijo z neko družbeno, politično ali tehnološko spremembo. Za nagrado se potegujejo besede, ki so postale vidne oziroma opazne v zadnjih dvanajstih mesecih.

"Selfie" je v slovarju definiran kot fotografija, na kateri je nekdo upodobil samega sebe, najpogosteje s pametnim telefonom ali spletno kamero ter z namenom objave na spletni strani družbenega omrežja.

Avtorji oxfordskih slovarjev pojasnjujejo, da je bil izraz "selfie" prvič uporabljen leta 2002 na nekem avstralskem spletnem forumu. Takrat je nek moški objavil fotografijo poškodb na obrazu, ki jih je utrpel, ko se je spotaknil na stopnicah. Opravičil se je, da fotografija ni izostrena, in poudaril, da ni bil pijan, ampak gre za "selfie".

Čeprav je beseda prisotna že več let, se je njena uporaba močno povečala prav letos. Uredniška direktorica pri Oxford Dictionaries Judy Pearsall poudarja, da so k temu močno pripomogla spletna družbena omrežja ter nekatere fotografije, na primer fotografija papeža z mladimi, ki so se kot blisk razširile po svetu.

V spletne slovarje so besedo pri Oxfordu umestili avgusta, v uradnem slovarju angleškega jezika pa je še ni, čeprav jezikoslovci o tem razmišljajo.

Med besedami, ki so se znašle med kandidatkami za letošnjo besedo leta, so bile med drugim še "twerk", izzivalni ples, ki ga je uprizorila ameriška pevka Miley Cyrus, "showrooming", preučevanje proizvoda v trgovini z namenom kupiti ga prek spleta za nižjo ceno, ter "bitcoin", digitalna valuta, s katero je mogoče plačevati na spletu.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja