Dolgo let je veljalo prepričanje, da je violina izginila globoko pod gladino Atlantika. Zdaj pa so v dražbeni hiši Aldridge prepričani, da temu ni tako. Po več letih preverjanj je nesporno gotovo, da gre za instrument, na katerega je vodja orkestra na ladji Wallace Hartley igral vse do nekaj trenutkov pred smrtjo v ledeni vodi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Hartleyu je violino podarila njegova zaročenka Maria Robinson ob njuni zaroki leta 1910. Na violini se je nahajala srebrna spominska ploščica z napisom: "Za Walleca, ob najini zaroki. Od Marie."
Strokovnjaki so podrobno pregledali tako ploščico kot tudi siceršnjo škodo na violini in potrdili, da je instrument avtentičen.
Hartleyevo truplo so iz ledene vode potegnili deset dni po brodolomu ladje, ki naj bi bila nepotopljiva. Takrat je imel 34-letnik na sebi navezano usnjeno torbo, v kateri se je, čeprav to ni bilo zabeleženo, najverjetneje nahajala tudi violina. Našli so tudi telegram Robinsonove, ki se je kanadskim oblastem zahvalila za vračilo instrumenta.
Robinsonova se po smrti zaročenca ni nikoli poročila, po njeni smrti leta 1939 pa je njena sestra violino podarila lokalnemu ansamblu. Glasbilo je prevzela učiteljica, ki pa je zapisala, da nanj kljub bogati zgodovini praktično ni mogoče igrati.
Od nje je violina prešla v roke neimenovanega lastnika, ki jo je hranil zadnjih 75 let, nazadnje pa se je obrnil na avkcijsko hišo. Ta ocenjuje, da bo moral novi lastnik za instrument odšteti vsaj šestmestno vsoto.
Violine pa nikakor ne bodo nemudoma prodali. Prvič jo bo lahko javnost videla v Belfastu, kjer je bil Titanik zgrajen, konec tega meseca. Sicer pa se dražbena hiša o razstavi pogovarja s še več muzeji z vsega sveta.