Drugo soboto v juliju bo v Avditoriju Portorož živahno kot že dolgo ne. Kako da ne, saj se bo zgodil že 42. festival Melodije morja in sonca, ki nas bo skozi šov program popeljal v zlata leta poletnih melodij, hkrati pa nam bo ponudil 14 novih melodij, ki jih je pred dnevi izbrala sedemčlanska izborna komisija.
Nabor prijavljenih skladb je znova postregel z več kot 70 skladbami, kar je vedno in znova spodbuden znak zdravega utripa glasbene scene in odnosa do našega festivala z dolgo tradicijo. Posebno so bili člani komisije pozorni na novosti pri razpisnih pogojih: »Nekoliko spremenjeni razpisni pogoji večini izvajalcev in avtorjev niso predstavljali nikakršnih ovir, kar seveda tudi ni bil namen sprememb, še zlasti tistih o prijavi s končnimi masterji ali miksi ali pa vsaj začasnimi miksi, vendar z že dokončno definiranimi vokalnimi ter inštrumentalnimi linijami in parti - to je bilo nujno potrebno, da bi se pri izbiranju tekmovalnih skladb lahko pravilno odločali in ne ugibali med grobimi demo posnetki ali nedorečenimi glasbenimi izdelki. Nekateri, k sreči res ne številni, so to letošnjo novost gladko spregledali, a prepričani smo, da jo bodo sčasoma osvojili.«
Bizarne mahinacije
Med prijavljenimi je bilo nekaj skladb tudi v italijanskem jeziku, ena si je tudi prislužila mesto prve rezerve med izbranimi. »Kot vsako leto bi si želeli, da je teh več in, morda še bolj pomembno, da bi te vnesle v naše primorsko glasbeno dogajanje ne samo zven avtohtonega jezika tega teritorija, temveč tudi malo tiste sodobne energije in pestrosti, ki jo italijanska glasbena scena še kako očitno premore,« so dejali v izborni komisiji in opozorili, da se glasbeniki prijavljajo tudi z različnimi psevdonimi, da bi zaobšli pravilnik. In kako so se s tem soočili? »Pravilnik in prijavnica vsekakor omogočata uporabo psevdonimov, kar je v glasbi pravica vsakega avtorja. A psevdonimi naj bi bili osebna ali umetniška odločitev, ne pa paravan za preseganje dovoljenega števila prijavljenih skladb za posamičnega avtorja ali pa poligon za druge še bolj bizarne mahinacije, kot smo jim bili letos z začudenjem priča.«
Dalmatinski melos
Sicer pa se slovenski glasbeniki, kot je znano, zelo radi spogledujejo tudi z dalmatinskim melosom. Se to odraža tudi pri prijavljenih skladbah za MMS? »Pri festivalu MMS lahko včasih ime zavaja, saj element morja in sonca še ne pomeni, da je nujno treba navdih in predvsem melos poiskati na karibskih plažah ali pri klapah s pogledom na Kornate ali pa nizati navidezno primorsko-istrske izraze - ravno tako velja za Sanremski festival, kjer niso vse pesmi o cvetličnih aranžmajih. Poletje in morje je možno tudi veliko bolj subtilno priklicati ali upodobiti, kar so najboljši avtorji uspešnic v zgodovini festivala tudi mnogokrat uspešno storili. Obenem pa ime MMS vendar tudi jasno pove, da ne gre za Splitski ali folklorni festival,« so zaključili člani komisije, ki so jo sestavljali Alenka Godec, Tadej Tadič, Aleksander Radič, Emanuela Montanič Sekulović, Alesh Maatko, Aleksandra Čermelj in Andrea Flego.
Izbrani glasbeniki za MMS 2023 (po abecedi): 1. Alya Elouissi – Valovim 2. Ani Frece & Hotel za srečo – Razvajenka 3. Annia – Na pol poti 4. Bomb Shell – Potujem 5. BOOOM! – Portoroško sonce 6. BosaZnova – Običajen par 7. Boštjan Velkavrh – Za druge in zase 8. Gregor Ravnik – Torek 9. Marijan Novina – Zgodba ribiča 10. RiNa – Ko dan zaspi 11. Saša Lešnjek – Tipi z jeepi 12. Simon Vadnjal – Prizma 13. Stela Sofia – Sebe daj 14. Žigan Krajnčan & Teo Collori – Jadra