Želela je, da princa odpotujeta v nevarni Afganistan
Kraljica je želela, da se princa William in Harry pridružita vojni v Afganistanu, razkriva nov dokumentarec ITV, ki bo dodobra pretresel dvor. O tem je brez dlake na jeziku spregovoril takratni vodja vojske, general sir Mike Jackson. Z razkritjem podrobnosti o zasebni avdienci pri monarhinji je kršil strogi protokol.
Za Williama pretvegano, za Harryja sprejemljivo
Sir Mike je v seriji televizije ITV povedal: »Kaj se dogaja na teh avdiencah in kdo komu kaj reče, je stvar vpletenih oseb, jaz pa bom kršil pravilo, da ob tej priložnosti ne bom razkrival, kaj se je dogajalo. Bila je zelo jasna. Rekla je: 'Moji vnuki morajo opravljati svojo dolžnost.' In to je bilo to. Vendar je bilo odločeno, da je tveganje za Williama kot dediča preveliko. Za njegovega mlajšega brata pa je bilo tveganje sprejemljivo.«
Kraljica je vedela, da gre za pravi pokol
Šokantno razkritje sira Mika je vključeno v petdelni dokumentarni film ITVX The Real Crown, ki bo na sporedu še ta mesec.
Serija razkriva, da kraljica te odločitve ni sprejela zlahka, saj je bila najbolje obveščena oseba v državi o pokolu, s katerim so se soočali britanski vojaki v Afganistanu. Sir John Scarlett, takratni vodja MI6, je dejal: »Seveda je imela popolno dovoljenje za vse. Imela je popoln dostop do izjemne količine informacij in vpogleda dlje kot kdor koli drug. Spomnim se, da sem takrat pomislil: 'Vau, njeno veličanstvo ve o tem več kot mi.'«
Williamova vojaška kariera
William je po končani univerzi opravil 44-tedensko usposabljanje na Kraljevi vojaški akademiji Sandhurst. Decembra 2006 je bil imenovan za vojaškega častnika in se do leta 2008 pridružil Hišni konjenici (Blues and Royals). Pozneje je bil dodeljen Kraljevim letalskim silam in mornarici.
Harryjeva vojaška kariera
Harry je kar deset let služil v vojski in opravil dve operativni dolžnosti v Afganistanu - v letih 2007-2008 in 2012-2013. Čeprav se je tudi William želel pridružiti vojni, mu je bilo to preprečeno zaradi njegovega položaja bodočega kralja.
Mark Cann, direktor fundacije British Forces Foundation, je v seriji povedal: »William si je zelo želel iti. Nedvoumno. Mislim, da je bilo res zapleteno. Vsakdo, ki je v vojski in dejansko ni bil na taki vojni operaciji, čuti neko razočaranje. Vsi okoli njega so bili udeleženi, on ni smel.«
Resnica o Windsorjevih
Serija preučuje tudi zgodbe iz Netflixove drame The Crown (Krona), da bi prišla do resnice o Windsorjevih. Prikazuje, kako je Harry šel po stopinjah svojega strica Andrewa, ki je med falklandsko vojno leta 1982 letel na več helikopterskih misijah. Tako kot Williamu je bilo tudi Karlu prepovedano iti v vojno.
Dokumentarec razkriva, da ni imel veliko razumevanja za vedenje njegovega težavnega brata Andrewa - v nasprotju z odnosom med kraljico in njeno sestro princeso Margareto.
V dokumentarnem filmu je veljak lord Patten povedal: »Kraljica je vedno menila, da je njena sestra v težkem položaju, ker je bila številka dve. Karel pa je zelo drugačen in mislim, da se ob njuni primerjavi bolj zavedamo Karlovega občutka za spodobnost in pomembnosti združevanja stopnje veličastnosti z veliko mero ponižnosti.«
Prevzetno vedenje princa Andrewa
Toda ponižnosti je po mnenju kraljevega osebja, ki je bilo priča Andrewovemu delu neuradnega ambasadorja Velike Britanije na trgovinskih misijah, primanjkovalo.
Simon Wilson, namestnik vodje misije v Bahrajnu med letoma 2001 in 2005, je povedal: »Pred Andrewovim obiskom v Bahrajnu smo morali urediti kar nekaj stvari ... Predvsem okoli hrane. Pil je na primer samo vodo, ki je morala biti sobne temperature in brez ledu. S seboj je vedno pripeljal veliko spremstvo, zasebnega tajnika, konjenika, komornika, uradnico in poslovnega svetovalca. Bili smo šokirani, ko se je skušal dogovoriti, da v enem od avtomobilov veleposlaništva prepeljejo ogromno likalno desko. Nisem mogel verjeti, da je s seboj pripeljal likalno desko. Vprašal sem parkirnega uslužbenca in je rekel: 'To je norost.' Komornik je odgovoril: 'Nihče ne zna likati hlač njegovega kraljevega veličanstva tako kot jaz.'«
In čeprav je Andrew užival v razkošju svoje vloge in srečeval kraljeve družine iz drugih držav, po besedah Wilsona ni vedno opravljal zahtevanega dela: »Včasih je bilo vse v redu ... Bila je velika razlika med tem, kako se je obnašal na srečanjih z visokimi člani tujih kraljevih družin, in osnovnimi dogodki na veleposlaništvu. Imeli smo pripravljen govor, veleposlanik je imel uvodno besedo in nato je rekel: 'Vaša kraljeva visokost, povejte nekaj besed,' Andrew pa ni hotel vstati. Potem je vendarle vstal, dvakrat ali trikrat tapnil veleposlanika po glavi in rekel: 'To je človek, ki vam bo povedal vse o trgovini,' in se usedel. Vsa soba je popolnoma utihnila. Enako se je dogajalo na vseh predstavništvih, v Omanu, Kuvajtu, Združenih arabskih emiratih, Dohi, Katarju. Očitno je vse življenje delal po svoje in bil povsem zadovoljen, da je nadaljeval v tem slogu, in vedel je, da ne bo nobenih posledic. Nihče ni imel možnosti pritožbe in to je Andrew vedel. Po vsakem obisku se je na zunanje ministrstvo vrnil telegram, v katerem je pisalo: 'Vse je bilo čudovito, vsi smo zelo hvaležni Njegovi kraljevi visokosti za še en čudovit uspešen obisk.' V zakulisju pa je bilo drugače.«
Karel in njegova 'prijetna' Camilla
Dokumentarec obravnava tudi zasebno življenje kralja Karla, ki je v začetku leta 2000 obupal nad tem, da bi javnost sprejela njegovo bodočo ženo in kraljico Camillo. Ključno pri tem je bilo pridobiti takratnega canterburyjskega nadškofa Georgea Careyja, ki se je s Camillo takrat tudi srečal. O tem srečanju je nadškof povedal: »Camilla je stopila skozi vhodna vrata, srečala sva se in skupaj spila kavo, in res me je presenetila. Zelo prijetna gospa. Zelo reprezentativna, zelo inteligentna. Imela sva res živahen pogovor in govorila sva o njenem odnosu s Karlom, ki sega daleč nazaj, ko sta bila še najstnika, in tako naprej. Ko je odšla, sem si rekel, da je nikakor ne bi mogel obravnavati drugače kot res prijazno človeško bitje, ki je globoko zaljubljeno v Karla.«
Dotikajo se tudi drugih stvari
Serija se dotika tudi drugih področij zgodovine kraljeve družine, kot so bombardiranje valižanskih nacionalistov v šestdesetih letih prejšnjega stoletja in grožnje Karlovi investituri kot valižanskega princa leta 1969.
Raziskuje tudi poskus ugrabitve princese Ane, takrat 23-letno princeso je namreč leta 1974 v Londonu poskušal ugrabiti samotarski napadalec Ian Ball, ki je ustavil njen avtomobil, nato pa ustrelil in ranil štiri moške.«
Serija The Real Crown (prava krona) se začne 20. aprila na ITVX.