Ed Stafford je leta 2010 postal znan kot prvi človek, ki je prehodil celotno pot ob reki Amazonki. Takrat se je začela njegova kariera v svetu televizijskih dokumentarnih oddaj. Letos lahko na kanalu Discovery spremljamo že tretjo sezono njegovih preživetvenih dvobojev, v katerih se pomeri z največjimi strokovnjaki preživetja s celega sveta. Za pet dni se z nasprotnikom praktično le z nožem in obleko, ki jo imata na sebi, znajdeta na najbolj neprijaznih območjih – od puščave v Keniji do amazonske džungle. Sama si morata najti hrano in si zgraditi zavetje.
Kaj lahko pričakujemo od že tretje sezone?
Ljudje, s katerimi tekmujem, so ekstremnejši. Če sem brutalno iskren – zdaj imam 47 let, veliko mojih nasprotnikov je v poznih tridesetih ali zgodnjih štiridesetih, zato se moram toliko bolj truditi, da ostanem v formi, kajti na koncu koncev je velik del tekmovanja v fizični pripravljenosti.
Izbrali smo najboljše nasprotnike, ki smo jih lahko našli. V eni epizodi tekmujem celo z dvema – z dvojčkoma z Nove Zelandije. V drugi se pomerim z Donnyjem Dustom, ameriško legendo. Tudi lokacije so ekstremnejše.
Ste se naučili česa novega?
Včasih bi odgovoril, da se vedno naučim kakšnih novih veščin preživetja, da postajam vedno boljši. Toda počasi sem začel razumeti, da je nenehno izboljševanje sebe precej utrujajoče. In pusti te z občutkom, da nikoli nisi dovolj dober.
Zato bi bil zdaj moj odgovor, da poskušam biti zadovoljen s tem, kdor sem in kar imam. Imam čudovite otroke in ženo, lepo hišo, v službi pa lahko pokažem vse, kar sem se naučil o preživetju, ko imam priložnost, da delam svoje oddaje za Discovery.
Kaj pa, ko pridejo trenutki, ko okoliščine ogrožajo življenje?
Iskreno – to je oddaja, zato je zadaj ekipa, ki je zadolžena za varnost. En klic po satelitskem telefonu zadostuje, da pride rešitev.
Po drugi strani smo na lokacijah, kjer so vsekakor tveganja. V Braziliji si pač lahko zelo blizu anakonde. Skrivajo se pod vodo, zato ne veš, kaj je lahko povsem blizu tebe. Taka tveganja s sodelovanjem v oddaji ne sprejemam samo jaz, ampak tudi snemalec, režiser, vsi ljudje za kamero, ki jih gledalci ne vidijo. V tej sezoni sem zadovoljen, da smo naredili tudi epizodo o zakulisju – to je sedma epizoda.
Toda niso nevarne le živali. Lahko gre za kaj takega, kot je pitje premalo vode. Nevarno je na območje brez pitne vode prinesti premalo vode.
Kako se pripravite na takšne dogodivščine?
Kot 47-letnik se pred tekmo vsekakor vzdržim piva in sladkarij (se nasmeji). Pred leti ne bi toliko časa posvetil fizičnim pripravam, toda zdaj so nujne; za povrh meditiram in se posvečam svojemu duševnemu zdravju. Veliko bolj se moram fizično pripraviti, vendar pa sem duševno mnogo bolj uravnovešen, kot sem bil kot mlad človek.
Kako takšni preizkusi preživetja vplivajo na počutje?
Če nikoli ne zapustiš cone udobja, nikoli ne poskusiš ničesar novega, ne rasteš. Stagniraš ali celo nazaduješ.
Ko se postaviš v situacijo, da moraš preživeti, nikoli nimaš na začetku vseh odgovorov, vseh rešitev. Vedno gre za nov scenarij, za novo lokacijo. To te dela tudi skromnega, saj vsekakor delaš napake. A se tudi učiš, postajaš pametnejši.
Če sem brutalno iskren – zdaj imam 47 let, veliko mojih nasprotnikov je v poznih tridesetih ali zgodnjih štiridesetih, zato se moram toliko bolj truditi, da ostanem v formi.
Kaj bi svetovali nekomu, ki bi se želel podati v takšno dogodivščino? Kaj so najpomembnejše veščine?
Znati z ljudmi – mislim, da je to najpomembnejša veščina v življenju. Mislili bi si, da bom rekel sposobnost orientiranja ali poznavanje raznih veščin preživetja … Toda ko prideš v vas, moraš prepričati plemenskega poglavarja, da ne predstavljaš nevarnosti. Moraš znati oceniti ljudi, se znati pogovarjati. In ne govorim o kakšnem manipuliranju, ampak da si pošten, iskren, prijazen za začetek.
In če se nekdo znajde v divjini, kakšen nasvet bi mu dali?
Moraš imeti vodo, hrano, ogenj in zavetje. To so prioritete. Voda je verjetno najpomembnejša. Po drugi strani, če bi bil na Arktiki, bi bilo najpomembnejše zavetje in ogenj, sicer bi prvo noč zmrznil. Hrana po navadi ni najpomembnejša.
Kaj bi dejali, če bi vas prosili, da naštejete razloge, zakaj bi si morali gledalci ogledati tretjo sezono vaše nove oddaje na kanalu Discovery?
Mislim, da je tokratna sezona najzabavnejša. Z ekipo smo se sprostili. Razumemo format, ki ga delamo, dobro smo se uigrali in mislim, da nam je tokrat uspelo narediti najzabavnejšo oddajo doslej. Drugi razlog – oddaja je razburljiva. Niti slučajno ne zmagam v vseh tekmah. In mislim, da je pomembna tudi ta skromnost, sprejemanje, da nisi vedno najboljši. Ta oddaja je bila zadnjih nekaj let velik del mojega življenja in upam, da bo gledalcem zanimiva.
Kaj je naslednja dogodivščina, ki vas čaka?
Selitev z družino v Kostariko.
Niti slučajno ne zmagam v vseh tekmah. In mislim, da je pomembna tudi ta skromnost, sprejemanje, da nisi vedno najboljši.