Shou Zi Chew, izvršni direktor TikToka, je nedavno prav prek te platforme sporočil, da je skupnost TikToka v ZDA dosegla 150 milijonov uporabnikov in da se bo kmalu soočil s kongresom neposredno v Washingtonu, da bi odgovoril na vprašanja o varnosti platforme. TikTok se namreč v ZDA sooča z vrsto prepovedi zaradi domnevne povezanosti s pekinško vlado, kar je sprožilo preiskave FBI in resno zahtevo kongresa o blokadi platforme po vsej državi. Shou Zi Chew je odgovarjal na vrsto vprašanj kongresa glede odnosa med TikTokom in kitajsko vlado. Čeprav je Chew zanikal stike s kitajsko komunistično partijo, je stališče članov kongresa ostalo nespremenjeno: TikTok je trojanski konj, ki ga kitajska vlada uporablja za pridobivanje podatkov iz Združenih držav.
Projekt Teksas?
Chew je omenil projekt Teksas, načrt, ki ga je podjetje razvilo skupaj z Odborom za tuje naložbe v ZDA za vzpostavitev pregledne infrastrukture IT, v kateri bodo shranjeni podatki uporabnikov, tako da se zaposlenim v podjetju ByteDance onemogoči dostop. Projekt nekoliko spominja na evropski projekt Clover, načrt izgradnje treh podatkovnih centrov za hrambo podatkov evropskih uporabnikov. Vendar pa so odgovori Chewa pokazali, da bodo inženirji podjetja ByteDance imeli še vedno kanale za dostop do podatkov uporabnikov zunaj Kitajske, ne glede na to, kako se bo projekt Teksas razvil.
Uporabniki ogorčeni
Videti je, da si želi kongres na vsak način zaščititi ameriške interese. Veliko uporabnikov je tudi mnenja, da se v ozadju skriva sam Mark Zuckerberg, ki skuša uničiti konkurenco. Obstaja pa še druga teorija, ki jo ameriški uporabniki izražajo na ves glas: »Ker je TikTok aplikacija, kjer dejansko nekateri razkrivajo marsikaj, tudi stvari, ki so povezane z velikimi in vplivnimi imeni, je treba to aplikacijo utišati.« Uporabniki so pripravljeni na bojkot aplikacij, kot sta Facebook in Instagram.