Estrada

Pogrešana deklica in novinarka, ki se ne ustavi, dokler je ne najde

M.K.
3. 2. 2023, 12.00
Deli članek:

V novi Netflixovi seriji La chica de neve (Snežna deklica) nadobudna novinarka preiskuje primer pogrešane deklice z odločnostjo, ki ji je zaradi njene mladosti ne bi pripisali. A tudi sama je nedolgo pred dekličinim izginotjem doživela hudo travmo in dobro pozna bolečino, ki jo trpijo starši pogrešane. Res je, da ji je dekličina zgodba zlezla pod kožo in jo na vsak način hoče pripeljati domov, a s tem rešuje tudi samo sebe, svoje duševno zdravje in razum.

Netflix
La chica de neve

Tragičen začetek zgodbe 

Leta 2010 družina Martin na trgu v Malagi uživa ob opazovanju sprevoda, ki se počasi prebija skozi gnečo veselih ljudi, predsvsem družin z otroki. Ko začne deževati, si mala Amaya glavo pokrije s kapuco svojega rumenega dežnega plaščka. Na ramenih očeta Alvara (Raul Prieto) zagleda prodajalca balonov in si enega zaželi. Medtem ko oče plačuje in za trenutek pogleda stran, v gneči, dežju in mraku mala deklica v sekundi izgine. Kljub obsežni policijski preiskavi o deklici ni ne duha ne sluha. Šest let kasneje prispe na naslov mlade novinarke Miren (Milena Smit), ki je poročala o izginotju, kaseta s posnetkom zdaj že starejše Amaye, ki je še živa. 

Serija je posneta po romanu Javierja Castilla in skače med tremi časovnicami: začetku primera leta 2010, razkritju, da je Amaya še živa, leta 2016, in preiskovalni dejavnosti v 2019. Večino zgodbe spremljamo z očmi novinarke in prav zaradi njene spreminjajoče se osebnosti, videza in vedenja lahko jasno ločimo tudi med tremi časovnimi linijami. Leta 2010 je travma napada, v katerem je bila žrtev, še zelo sveža in se to tudi jasno opazi na vsakem koraku, ki ga ubere. Leta 2016 in 2019 pa deluje bolj zbrano, profesionalno in razsodno.

Šest epizod, polnih skrivnosti

Režiserja David Ulloa in Laura Alvea sta odlično prikazala obup in strah, ki ju nekateri liki čutijo med zgodbo. Izbor posnetkov, ki jima je to omogočil izvesti gladko in elegantno, je pravi in gledalci se zlahka postavimo v čevlje likov in začutimo, kar čutijo oni. 

Miniserija ima skrivnostjo vzdušje, ki je tovrstni zgodbi pisano na kožo, dobro ohranja tempo in zaradi precej omejenega časa le šestih epizod vsaka sekunda šteje. Edina njena pomanjkljivost je morda v igri igralcev. Čeprav se Smitova odlično odreže in ji uspe s svojimi dejanji sporočiti še več kot z besedami, so vsi igralci okoli nje nekako »umetni«. Dialogi so podani na tog način, zaradi česar bi jih bolje opisali kot igralce na odru, ne na televiziji. Kljub temu je kratka serija, ki si jo lahko že v celoti ogledate na Netflixu, do zadnjega napeta in polna presenetljivih preobratov ter vsekakor vredna ogleda za vse ljubitelje trilerjev in kriminalk.