Dieta

Z olivami do vitkosti in mehke, prožne kože

Mojca Kopriva
23. 7. 2022, 19.02
Deli članek:

Olive med drugim vsebujejo sirtuin, ki našemu telesu pomaga pri razgradnji maščob in pripomore k hitrejši izgubi odvečnih kilogramov.

Dreamstime
/

Olive so bogate z vlakninami, aminokislinami, kalcijem, cinkom, fosforjem, bakrom, selenom in železom ter vitamini B, C in E. Zdravniki celo svetujejo, da še pred zajtrkom zaužijete od 10 do 12 oliv, kot preventivo pred številnimi boleznimi.

Dieta z olivami

Dieta z olivami spada med očiščevalne oziroma razstrupljevalne diete, ki pa ne smejo trajati več kot pet dni. Tovrstna dieta ima lahko velike koristi za telo, a ker ne vsebuje dovolj raznovrstnih hranil, lahko dolgotrajna uporaba škoduje zdravju. Po končani dieti se priporoča zdrava in uravnotežena prehrana, ne pa vrnitev k starim nezdravim navadam, saj lahko to vodi do jojo učinka oziroma nadaljnjega pridobivanja kilogramov.

Učinek diete

Poleg izgubljenih nekaj kilogramov boste spremembe občutili tudi na koži, ki bo postala bolj elastična, mehka in prožna. To pa zato, ker maščobne kisline normalizirajo metabolizem in spodbujajo porabo maščobnega tkiva ter uravnavajo nastajanje lipidov. Dieta je priporočljiva za povsem zdrave ljudi oziroma tiste s povišanim holesterolom. Če imate kakšne druge zdravstvene težave ali skrbi, se pred začetkom diete obrnite na svojega zdravnika ali strokovnjaka za prehrano. Veliko uspešnejši boste tudi, če ste resnični ljubitelj oliv.

dreamstime
Dieta z olivami spada med očiščevalne oziroma razstrupljevalne diete.

Zajtrk in večerja

Za zajtrk in večerjo si pripravite bogato mešano solato. Sestavine: 40 g rukole, 40 g zelene solate, 2 veliki sveži kumari, 40 g zelenih oliv, 1 zelena paprika, 1 paradižnik, indijski oreški, bazilika, malo balzamičnega kisa, oljčno olje. Po želji dodajte ščepec morske soli. Jesti smete le zelene in črne olive, vendar jih je treba sesekljati. Imajo pa črne več kalorij kot zelene, zato za boljši učinek priporočamo uživanje le zelenih.

MED OBROKI

Pijte veliko vode, navadne ali mineralne. Čez dan pojejte od 30 do 50 gramov oreškov – mandljev, orehov, lešnikov, indijskih oreškov, najbolje zjutraj oziroma dopoldne.

Kosilo

Za kosilo si privoščite polnozrnata žita: riž, oves, ječmen, ajdo, polnozrnati kruh – lahko jih samo skuhate v vodi ali pripravite v kaši ali kot pito. Ribe so dovoljene, vendar v majhnih količinah (približno 150 g) in pečene na žaru. Prav tako so v omejenih količinah dovoljeni mlečni izdelki, kot so jogurt, kefir in mleko z manj maščobe. Ne uživajte drugega olja kot le oljčno.