Njegova evrovizijska zgodba se je začela leta 2008, in sicer z odhodom v Beograd. Sledili so Moskva, Oslo, Düsseldorf, Baku, Malmö in København, nato pa še Dunaj, Stockholm, Kijev, Lizbona, Tel Aviv, Hilversum (covidna izvedba) s komentatorskega mesta v Ljubljani. Letos bo Andrej Hofer, ki trenutno na TV Slovenija 2 komentira Pesem Amerike, že štirinajstič komentator izbora za Pesem Evrovizijo.
Trenutno ste vpeti v Pesem Amerike, tako da se zdi, da to pomlad o tem festivalu sanjate še ponoči?
Zelo dobro spim, z obema »vizijama«: ameriško in evropsko. Hm, to zveni, kot da bom kandidiral za evropskega poslanca. (smeh) Uživam v tem, kar počnem, sploh zaradi pestrosti glasbenih zvrsti, izvajalcev, držav. Vsak teden je kaj novega, nihče ne počiva in to dela naš poklic pester.
Kako drugačna je ameriška različica Evrovizije?
Je precej ameriško instantna, velikokrat na prvo žogo, obogatena z milijon superlativi, ki jih 56 skladbam namenjata voditelja Snoop Dogg in Kelly Clarkson. Brez dvoma je dober televizijski šov, ki v ničemer ne zaostaja za kako drugo sodobno oddajo, me pa po vsebinski plati kdaj pa kdaj pusti hladnega. Evropejci se pač ne smejemo in ploskamo na ukaz samo zato, da bi ustvarili dobro vzdušje v dvorani. Američani pa to počnejo vsak teden in vsi so tako zelo kul.
V TV-prenosu ste dejali, da je Pesem Evrovizije uglajena prireditev. Kaj je potemtakem Pesem Amerike?
Format je enak, gre za tekmovanje, koncepta izbire in kvalifikacij pa se nekoliko razlikujeta. Evrovizija ima častitljiva leta, izkušnje, sloves, status, ameriška različica na drugi strani je pubertetnik. Še veliko se mora naučiti od starejše evrosestrice.
Drugo leto se nam obeta še Pesem Kanade. Torej bi se lahko zgodilo, da boste v letu 2023 od pomladi do jeseni vpeti v svet Evrovizije?
Če se to res zgodi, bodo še severni jeleni zavijali z očmi. Dvomim, da bi Kanada ponovila zgodbo, ki se dogaja v sosednjih ZDA. Odvisno od letošnjega uspeha – ali poraza. Za analize bo še čas. Ni je čez dobro, staro Evrovizijo na evropskih tleh.
Kot sva že govorila pred kratkim, vse skupaj spremljate »od doma« in ne iz Hollywooda. Boste potemtakem pravo Evrovizijo spremljali iz Torina?
Ne. Ostajam v Ljubljani, tudi zaradi ameriškega finala, ki v istem tednu trči s tremi italijanskimi večeri. In vse štiri dogodke je treba opremiti s komentarjem. Ni malo dela.
Ampak to ni prvič, da ne greste »na kraj zločina«?
Od leta 2015 TV Slovenija ne najema več komentatorske kabine za potrebe Pesmi Evrovizije. Stroški najema kabine in linij so visoki, to je res, nisem pa povsem prepričan, da jih nacionalna hiša zgolj enkrat na leto res ne zmore.
Dva predizbora in veliki finale Pesmi Evrovizije boste lahko spremljali v neposrednem prenosu na RTV Slovenija. Prvi in drugi predizbor bosta na sporedu 10. in 12. maja, na TV Slovenija 2, veliki finale pa 14. maja na TV Slovenija 1. Vsakič ob 21. uri!
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Na letošnji Pesmi Evrovizije nas s pesmijo Disko zastopa mlada zasedba LPS, ki bo nastopila v prvem predizboru kot peta po vrsti. Zanje bomo navijali v torek, 10. maja. Če se bodo uvrstili med prvi deset, jih bomo spremljali tudi v sobotnem finalu, 14. maja.
Kako se pripravljate? Zelo dobro namreč vemo, da se prav v novinarskem središču in na druženjih izvedo kakšne sočne podrobnosti, ki jih želi gledalec slišati.
Ja, res. Super je, če lahko začutim utrip kraja, avditorija, mesta, oboževalcev. TV Slovenija ima ekskluzivne pravice in možnost, da pride do najzanimivejših informacij, tudi v garderobah, ki si jih naši izvajalci delijo z drugimi. Te trenutke sem vedno izkoristil. Zdi se, da so novinarske konference bolj namenjene samooklicanim novinarjem – oboževalcem. In potem ostane še svetovni splet, jasno. Po navadi preletim tudi kako grško, nemško, švedsko ali britansko evrovizijsko stran, da najdem kak zanimiv podatek.
Med vmesnim časom, ko predstavljajo naslednjo državo, je čedalje manj časa za govorjeno besedo. Kako v nekaj sekundah povedati vse o tekmovalcu?
Menim, da to niti ni namen, ker ima večina zelo podobne zgodbe: zmage na resničnostnih glasbenih šovih, petje v muzikalih, snemanje albumov in podobno. Naj si gledalci sami ustvarijo mnenje, vsi skupaj pa pesem ob koncu pokomentirajmo (analizirajmo). Saj gre vendar za zabavo.
Kakšna bo rdeča nit Torina 2022?
Letošnji slogan je The Sound of Beauty. Veselim se znanih voditeljskih in glasbenih imen, ki jih je nacionalna hiša RAI pripeljala na oder dvorane Pala Olimpico – od voditeljice Laure Pausini, Mika do Diodata in drugih. Naši sosedi so, tudi zaradi Sanrema, prežeti z dobro glasbo, in te v dvorani, kjer so leta 2006 na ZOI tekmovali v hokeju na ledu, ne bo manjkalo.
Kaj pa nam skozi vse tri festivalske večere obljublja Andrej Hofer? Saj veste, nekateri vaši »hoferizmi« so se po spletu razširili ko požar.
Ne vem, ker svojih vtisov nikoli ne strnem vnaprej, ampak po izvedeni pesmi. Tako kot tisti, ki dogodek gledajo doma. Zdaj si upam povedati na glas skoraj vse. Še vedno pa vem, da je Pesem Evrovizije družinska oddaja. Verjamem, da mi (vam) ne bo dolgčas.
Zakaj menite, da Slovenci jemljejo to tekmovanje tako zelo resno, ne pa kot eno veliko zabavo?
Menim, da jih je vsako leto manj. Evrovizija je pač atletsko tekmovanje v več disciplinah, kjer pač nekdo zmaga, ostali so poraženi. Kot v življenju. Vzponi in padci.
Ob slovenskem disku pa boste vendarle zaplesali?
Ja, seveda, fantje in dekle so z gimnazije, ki sem jo sam obiskoval, ko se je Slovenija osamosvojila. Smo povezani in nekaj lojalnosti domačim koncem nič ne škodi.
Bi si upali napovedati zmagovalca Evrovizije 2022? Na stavnicah kraljuje Ukrajina, sledita ji Italija in Švedska ...
Težko bi dojel, če bi Ukrajina zmagala zgolj zaradi trenutnega stanja v državi. Evrovizija je politično neodvisna, vsaj želi biti, a ji to ne uspe vedno. Kdo bo najboljši? Pojma nimam. Mi ne. (smeh)