Češnjev vrt, ki ga je avtor Čehov kljub resnosti obravnavanih tem označil kot komedijo, predstavlja metafora posekanega vrta, ki zaživi kot opomin družbi, ki se oklepa preteklosti in sanjari o prihodnosti, medtem ko ji sedanjost polzi v prazno.
In prav v tem smislu je vedno znova živa in sodobna, saj ponuja razmislek o stanju družbe in našem odnosu do nje. Igralci Nataša Tič Ralijan, Lena Hribar Škrlec, Iva Krajnc Bagola, Uroš Smolej, Branko Jordan, Filip Samobor, Jožef Ropoša, Tina Potočnik Vrhovnik, Gašper Jarni, Lara Wolf, Gregor Gruden, Boris Ostan in Jaka Lah so navdušili v zgodbi, kjer spremljamo plemkinjo Ljubov Andrejevno Ranevsko, ki se po petletnem bivanju v Parizu s sedemnajstletno hčerko Anjo vrne na domače posestvo, ki slovi po čudovitem češnjevem vrtu.
Nagrada za najboljšo v sezoni
Po prvi premieri letošnje sezone pa so na odru MGL že tradicionalno podelili tudi nagrado najboljšemu gledališkemu ustvarjalcu oziroma ustvarjalki v minuli sezoni MGL. Lani je nagrado prejel igralec Matej Puc za vrhunsko igralsko interpretacijo v drami Sedem dni, letos pa je šla 34. nagrada v roke igralki Tjaši Železnik, in sicer za vrhunsko igralsko interpretacijo v uprizoritvah Ta obraz in Slamnik. »Kot Martha v drami Polly Stenham je stoično utelešala žensko, ki se lahko z vsakdanom 'sooči' le tako, da ga prespi v zavetju alkoholne in tabletne omame ali v objemu najstniškega sina Henryja. V vlogi matere in ločenke, patološko odvisne od sinove pozornosti, je pokazala mentalno disciplino igralke, ki je ni strah ne raziskovanja najbolj temnih plati starševske manipulacije ne najbolj sivih con človeške zapuščenosti in osamljenosti. Odlika njene odrske prezence v Slamniku je obenem, da je svoje nastope gradila na soigri, ki soigralcem darežljivo ponuja impulze za igralsko prepletanje in dopolnjevanje. Zgolj redkim sicer to uspeva s toliko prefinjene ubranosti, kot je večer za večerom premore Tjaša Železnik,« so povedali v obrazložitvi.