Deli kitajske rakete, ki so v vesolje ponesli prvi modul za kitajsko vesoljsko postajo, morda ne bodo zgoreli v atmosferi, ampak padli na Zemljo. "To ni dobro," opozarja astrofizik.
Trideset metrov dolga raketa, imenovana Dolgi pohod 5B, ki so jo konec aprila izstrelili iz kitajskega Wenchanga, je v Zemljino orbito ponesla prvi modul za kitajsko orbitalno postajo.
Ko je nalogo dokončala, je raketa začela nenadzorovano padati nazaj proti Zemlji in videti je, da bodo nekateri njeni deli padec "preživeli" namesto zgoreli v atmosferi.
"To ni dobro," pravi harvardski astrofizik Jonathan McDowell za britanski Guardian. "Nazadnje, ko so (Kitajci) izstrelili raketo istega tipa, je na Zemljo padlo več dolgih kovinskih delov, ki so poškodovali več zgradb na Slonokoščeni obali. Večina rakete je sicer zgorela v atmosferi, toda več precej velikih delov je padlo na površje. K sreči ni bil poškodovan nihče."
V zadnjih dneh je orbitalna višina rakete padla za 80 kilometrov in opazovanja s površine kažejo, da nekontrolirano "plavajo" po vesolju. Ko bodo začela padati proti Zemlji, ni jasno, kjer bodo pristala. Območje potencialnega padca sega vse od New Yorka do Nove Zelandije, piše Guardian.
Mednarodna skupnost je Kitajsko že obsodila zaradi pomanjkanja skrbi pri načrtovanju misije. "Gre za resno zanemarjanje," pravi McDowell. "Več kot deset tonskih predmetov ne moreš pustiti, da nenadzorovano padajo z neba."
Trenutna opazovanja kažejo, da bi lahko ostanki rakete na Zemljo padli okoli 10. maja. Samo upamo pa lahko, da ne bodo zadeli kakšnega obljudenega področja.