Tudi v filmski industriji leto 2020 predstavlja »annus horribilis« (grozno leto), ki je ustavilo, upočasnilo in prestavilo ustvarjanje v mrtvi tek ali komajda delujočo prvo prestavo.
»Še med svetovnima vojnama je filmska produkcija ustvarila več, kot leta 2020,« je potožil eden izmed poznavalcev industrije.
Ampak hvala Bogu za internet. Tako ustvarjalci, še bolj pa uporabniki, gledalci so se imeli kam umakniti. Pretočne platforme, ki so sicer že v letih pred korono doživljale boom, so v času pandemije zacvetele.
Samo v Veliki Britaniji se je podvojil čas, ki so ga ljudje prebili ob gledanju filmov in nadaljevank, ki so jih pretočili s spleta. Podobno je bilo tudi drugod. To seveda tudi pomeni, da smo pred televizorji prebili več časa kot v predkoronskem obdobju.
In katere filme in serije so ljudje po svetu in pri največkrat prenašali?
Netflix
Netflix je število novih naročnikov v času pandemije povečal kar za 26 milijonov. Pri pretočniku, ki je zelo priljubljen tudi pri nas, pa so med filmi po svetu največkrat prenesli poljsko erotično dramo 365 dni, sledila je zgodba najstniške sestre slavnega detektiva, Enola Holmes, tretji po vrsti pa je bil a romanitčna komedija Holidate.
Slovenski okus za filme se vsaj pri prvem mestu ni veliko razlikoval o svetovnega. Tudi Slovenci smo na Netflixu največkrat pogledali 365 dni. Na drugem mestu pa je, zanimivo, dokumentarec. Gre za film Social Dilemma (Družbena dilema), ki govori o temni plati snovalcev družabnih omrežij. Na tretjem mestu pa se je znašla romantična komedija Kissing Booth 2.
Pri serijah je na globalni Netflixovi ravni »zmagal« Damin gambit, mini serija o genialni šahistki, sledi romantična komedija Emily in Paris, na tretje mesto pa je stopila fantazijska komična drama Lucifer.
Slovenci smo pri serijah ostali najbolj privrženi Prijateljem (Friends), za njimi pa satirični poldokumentarni seriji Moderna družina (Modern Family). Damin gambit pa se je pri nas uvrstil na tretje mesto.
HBO
Pri tem pretočnem velikanu so po svetu uporabniki med filmi najraje posegali po tistih iz starejše produkcije. Tako so si največkrat ogledali nadaljevanje risane ledene zgodbe Ledeno kraljestvo (Frozen II -2019), ki sta mu sledila Pogodba (The Contract - 2011) in Okužba (Contagion – 2014).
Tudi pri slovenski HBO-jevi naročniki so pri največkrat pretočenem filmu ujeli svetovni okus. Tudi pri nas je kraljevalo Ledeno kraljestvo 2, sledila pa sta mu zabavna pripoved o čudaški družini Addamsovih in komična risanka Jezni ptiči 2 (Angry Birds 2).
Pri HBO-jevih serijah je svetovno občinstvo največkrat izbralo Vojno prestolov (War of Thrones), Teorijo velikega poka (Big Bang Theory) in Moderno družino.
Slovenski okus se je pri vseh prvih desetih največkrat pretočenih serijah na HBO-ju skoraj natančno ujemal s svetovnim, le s to razliko, da je pri nas Teorija velikega poka bila najbolj priljubljena, Vojna prestolov pa druga najbolj priljubljena.
I-Tunes
Uporabniki Applovega pretočnega servisa po svetu so pri filmih največkrat naložili ameriško-britansko akcijsko komedijo Gentlemeni (The Gentlemen), ki ji je sledila še ena, Bad Boys for Life, na tretjem mestu pa se je znašla akcijska risanka o ježku Sonicu (Sonic the Hedgehog).
Za slovenske naročnike i-tunesov so bile najbolj zanimive risanke. Na prvem mestu je tako Ledeno kraljestvo 2 (Frozen II), ki mu sledita Ježek Sonic, na tretjem mestu pa akcijska Onward.
Med serijami so svetovne naročnike i-Tunesov najbolj pritegnila drama Yellowstone, Greyeva anatomija (Grey’s Anatomy) in francoski politični triler Pisarna legend (Le bureau des légendes), medtem ko podatka za slovenske naročnike nimamo.
VOYO
Tudi slovenski pretočniki so v času epidemije zabeležili povečano zanimanje uporabnikov. Pri Voyu so tako zabeležili trinajst odstotno rast naročnin in štiriinšestdeset odstotno rast video ogledov na letni ravni. Med prvimi tremi najbolj spremljanimi pa so slovenski filmi: nagrajena drama o mladostnikih v prevzgojnem domu, Posledice, priljubljena komedija Pr'Hostar, v svojem prvem tednu predvajanja pa se je na VOYO lestvico uvrstila tudi Slovenska premiera prvega studijskega Hollywoodskega filma Leto življenja (Life in a Year), ki ga je režiral Mitja Okorn. Četrto in peto mesto pa zavzemata tujejezična filma Džungla (The Jungle) in Plesalka.